12.12.2024
У період дії воєнного стану спрощено процедуру призначення на посади, для зайняття яких передбачено конкурсний відбір, у тому числі на посади керівників комунальних установ, закладів та організацій. Тобто на час воєнного стану особи призначаються на відповідні посади без проведення конкурсного відбору. Про це прямо зазначено у абз. 1 п. 5 ст. 10 Закону № 389*.
* Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII.
При прийнятті на роботу особа повинна надати:
— заяву;
— заповнену особову картку встановленого зразка;
— документи, що підтверджують наявність у неї громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.
Після припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше 6 місяців з дня його припинення (скасування), для посад, на які особи призначені відповідно до абз. 1 п. 5 ст. 10 Закону № 389, оголошується конкурс. Граничний строк перебування особи на посаді, на яку її призначено без конкурсного відбору, становить 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Засновник державного чи комунального ЗСО має право продовжити без проведення конкурсу строк дії строкового трудового договору (контракту), укладеного з керівником відповідного закладу освіти. Але це можливо на термін не більше ніж на 6 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану (п.п 3 п. 21 Прикінцевих та перехідних положень Закону про середню освіту*).
* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
З особою, яка призначається на посаду керівника ЗСО вперше, укладається трудовий договір строком на 2 роки. Після закінчення строку дії такого трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк його дії ще на 4 роки без проведення конкурсу.
Отже, претендент на посаду керівника ЗСО може бути прийнятий на цю посаду без проведення конкурсу шляхом укладення з ним строкового трудового договору (контракту).
У листі від 17.07.2014 № 10878-0-26-14/10.3 Мін’юст зазначив, що в чинному трудовому законодавстві відсутня пряма заборона стосовно тимчасового призначення працівника виконувачем обов’язків за вакантною посадою. За висновками фахівців з права Верховного Суду України, суть поняття «виконувач обов’язків» визначає факт тимчасовості відносин. Відносини із виконання обов’язків за вакантною посадою можуть бути тільки на тимчасовій основі до обрання за конкурсом чи призначення на посаду. Призначення в. о. за вакантною посадою є видом строкового трудового договору, строк якого закінчується після призначення особи безстроково чи за контрактом.
Стосовно необхідності відображення статусу «в. о.» у трудовій книжці зазначимо наступне. Відповідно до п. 2.14 Інструкції № 58* у графі 3 трудової книжки слід писати: «Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво» із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду.
Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій*. Оскільки при покладенні обов’язків за вакантною посадою йдеться про укладення строкового трудового договору на термін до прийняття на посаду на постійній основі іншої особи або цієї ж особи, то в графі 3 трудової книжки можна зазначати посаду без абревіатури «в. о.».
Атестація керівника закладу освіти, з яким укладено контракт або якого прийнято на певний термін тимчасовим виконувачем обов’язків за посадою керівника, має відбуватися в терміни, виходячи з дати призначення його на посаду з урахуванням норм Положення № 805*.
* Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 09.09.2022 № 805 (у редакції наказу МОН від 10.09.2024 № 1277).
Норми Положення № 805 поширюються на педпрацівників закладів та установ освіти, інших установ незалежно від підпорядкування, типу та форми власності, які здійснюють педагогічну діяльність та посади яких містить Перелік № 963*. Посада керівника ЗСО належить до педагогічних.
Педагогічний працівник має проходити чергову атестацію не менше одного разу на 5 років, крім випадків, передбачених законодавством (ч. 2 ст. 50 Закону про освіту*). Водночас оновлене Положення № 805 не містить норм щодо звільнення від атестації керівників закладів освіти, призначених на певний термін тимчасовими виконувачами обов’язків.
* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Однак тут можуть бути застосовані норми п. 16 розд. І Положення № 805. Там передбачено, що у випадку настання обставин, які унеможливлюють діяльність педагогів, які атестуються, та перешкоджають проведенню атестації, перебіг строків проведення атестації, встановлених Положенням № 805, припиняється на час дії таких обставин. І відновлюється він лише після припинення обставин, що стали перешкодою для проведення атестації.