26.12.2024

Повідомлення про прийняття на роботу: виправляємо помилки

Зробили помилку у Повідомленні про прийняття на роботу, чи працівник, щодо якого подали Повідомлення, передумав працювати. Як відкоригувати подану інформацію у таких випадках? Чи будуть штрафи в таких ситуаціях?

Порядок подання Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту затверджений постановою № 413*.

* Постанова КМУ «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту» від 17.06.2015 № 413.

Форма Повідомлення наведена у додатку 1 до постанови № 413. У ній, зокрема, встановлено тип Повідомлення: «початкове» чи «скасовуюче». Ці реквізити дають можливість подання уточнюючого повідомлення у разі допущення помилки роботодавцем або необхідності внесення змін до поданого раніше Повiдомлення.

Якщо для подання початкового Повідомлення існують певні правила, то для подання скасовуючого особливостей не визначено. Тому його подають тоді, коли в цьому виникла потреба.

У попередній статті «Повідомлення про прийняття на роботу: правила, нюанси, поради» // «Оплата праці», 2024, № 24 ви можете прочитати про правила подання Повідомлення.

Повідомлення подали, а працівник до роботи не приступив

Як діяти роботодавцю, коли трудові відносини з працівником оформлені, Повідомлення подане, а працівник передумав працювати?

Роботодавець отримав від працівника відмову працювати. Ідеальною ситуацією буде, якщо працівник і роботодавець до дня початку роботи за трудовим договором дійшли згоди анулювати його. В такому разі працівник надає роботодавцю заяву про відмову працювати (відкликає заяву про прийняття на роботу).

Іноді трапляються ситуації, коли працівник прийнятий на роботу (виданий наказ, відправлене Повідомлення), але не приступає до роботи, бо передумав з якихось причин. Але заяву про відмову працювати писати не хоче. В такому випадку роботодавець має скласти акт про відмову приступити до роботи.

В обох цих випадках роботодавець має:

— видати наказ про скасування наказу про прийняття на роботу. Підставою для цього буде або заява працівника про небажання працювати (відкликання заяви на прийнняття на роботу), або складений роботодавцем акт про відмову приступити до роботи;

подати до ДПС скасовуюче Повідомлення. У ньому у графі 2 у рядку «Тип» поставити позначку «скасовуюче». При цьому таке Повідомлення формуємо в тому періоді, в якому було подане початкове Повідомлення.

Увага! Строків подання скасовуючого Повідомлення в законодавстві не встановлено.

Приклад 1. Працівника прийнято на основне місце роботи з 25.11.2024 (наказ від 20.11.2024 № 69). Повідомлення було подане роботодавцем 22.11.2024. Працівник передумав працювати та повідомив про це роботодавця. Роботодавець видав наказ про скасування наказу на прийняття на роботу на підставі акта про відмову приступити до роботи.

Спочатку наведемо приклад наданого 22.11.2024 Повідомлення (див. рис. 1).

Рис. 1. Фрагмент Повідомлення з типом «початкове»

Після того як роботодавець оформив усі необхідні документи про скасування прийняття на роботу працівника, він скасовує в раніше поданому Повідомленні інформацію про прийняття цього працівника на роботу. Припустимо, що робить це 28.11.2024 (див. рис. 2).

Рис. 2. Фрагмент Повідомлення з типом «скасовуюче»

Роботодавець не отримав від працівника пояснень. В разі якщо працівник не вийшов на роботу і не надав пояснень із цього приводу після дня початку роботи, то подавати скасовуюче Повідомлення, на нашу думку, не можна. Адже трудовий договір уже набрав чинності і розірвати його можливо тільки з підстав, передбачених для цього КЗпП. На це також звертають увагу податківці у своєму роз’ясненні.

Виправляємо помилки у Повідомленні

Принцип виправлення. Для коригування поданого Повідомлення не передбачено уточнюючої форми. Усі помилки у ньому виправляються шляхом одночасного подання двох Повідомлень:

— одного — з типом «скасовуюче». Воно буде містити помилкові рядки;

— друге — з типом «початкове». В ньому вказуємо правильну інформацію.

Важливо! Такі Повідомлення формуємо в тому періоді, в якому було подане початкове Повідомлення з помилкою.

Якщо у Повідомленні було подано декілька працівників. На практиці іноді виникає запитання: як виправити помилкову інформацію щодо одного працівника у поданому Повідомленні, якщо у ньому було наведено декілька працівників?

Тут усе просто. У скасовуючому та початковому Повідомленні буде міститися інформація тільки щодо працівника, за яким виправляємо помилку.

Якщо виправляємо дату початку роботи. Якщо у поданому Повідомленні помилка в даті початку роботи працівника, чи можна виправити? І чи не загрожує це штрафом?

У поданому Повідомленні можна виправити усі допущені помилки. Порядок виправлення (див. вище) для них буде однаковий. Окремих заборон щодо виправлень постанова № 413 не містить. Більш того,

штраф за виправлення помилок, допущених у поданих Повідомленнях, не застосовується

На це звернуло увагу Мінсоцполітики у своєму листі від 22.06.2016 № 746/13/84-16.

Отже, можна виправити помилку у даті початку роботи працівника. Штрафу за це не передбачено.

Приклад 2. Про прийняття на роботу трьох працівників подане Повідомлення 24.09.2024. У листопаді виявили помилки у поданій інформації щодо одного працівника (Сидоренка Л. О.) в даті початку роботи. Замість дати 01.10.2024 зазначили 30.09.2024.

Для наочності покажемо, яку інформацію роботодавець відобразив у початковому Повідомленні щодо трьох працівників (див. рис. 3).

Рис. 3. Фрагмент Повідомлення з типом «початкове»

Щоб виправитися, треба подати скасовуюче Повідомлення, яке міститиме інформацію тільки щодо працівника, за яким допущено помилку. Разом із цим подаємо початкове Повідомлення на цього ж працівника вже з правильними даними. Як це зробити, показано на рис. 4.

Рис. 4. Повідомлення з типом «скасовуюче» та «початкове»

Ще раз нагадаємо: виправлення помилок у Повідомленні не обмежено строком і не тягне за собою ніяких штрафів.

Не подали Повідомлення

На відміну від виправлень у поданому Повідомленні, законодавством установлені штрафи за неподання та несвоєчасне подання Повідомлення. Проте прямо про це не зазначено.

Але невиконання вимог ст. 24 КЗпП та ч. 2 ст. 1733 КЗпП, якою, зокрема, установлений обов’язок подання Повідомлення перед фактичним початком роботи, — це порушення трудового законодавства.

Неподання та несвоєчасне подання Повідомлення роботодавцями належить до порушення інших вимог законодавства. Це неодноразово підтверджували суди (постанова Другого апеляційного адмінсуду від 04.07.2019 у справі № 2040/5442/18, постанова Миргородського міськрайонного суду Полтавської обл. від 16.04.2020 у справі № 552/1355/20).

Юридичні та фізичні особи, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення інших вимог законодавства про працю:

у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення. При вчиненні його перший раз протягом року (абз. 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП);

— двох мінзарплат за кожне порушення — при вчиненні його повторно протягом року (абз. 11 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

І ще не варто забувати про адмінвідповідальність. Адмінштраф може бути застосований до посадових осіб роботодавця (підприємств, установ, організацій, ФОП). Його розмір становить від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 КпАП*).

* Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.

А от відповідальності за неподання Повідомлення про укладення гіг-конктракту з гіг-спеціалістом законодавством не передбачено.

Висновки

  • Подану в Повідомленні інформацію на працівника можна скасувати, якщо працівник до роботи не приступив, але повідомив про це роботодавця.
  • Виправити будь-яку помилку в поданому Повідомленні можна шляхом подання Повідомлення з типом «скасовуюче» з одночасним поданим Повідомлення з типом «початкове».
  • Строків подання скасовуючого Повідомлення в законодавстві не встановлено.
  • Штрафів за виправлення помилок у поданому Повідомленні не передбачено.
  • Неподання та несвоєчасне подання Повідомлення роботодавцями належить до порушення інших вимог законодавства.