22.02.2024

Відпустка тренера-викладача ДЮСШ: тривалість та нюанси надання

Тривалість щорічної основної відпустки тренерів-викладачів ДЮСШ становить 24 к. дн. Крім того, їм надається щорічна додаткова відпустка за підвищене нервово-емоційне навантаження тривалістю 18 к. дн. Чи можна таким працівникам надавати щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день?

Тренери-викладачі дитячо-юнацьких спортивних шкіл (далі — ДЮСШ) мають право на щорічну основну відпустку на загальних підставах — тривалістю 24 к. дн. (ст. 6 Закону про відпустки*). Також відповідно до ст. 8 Закону про відпустки для працівників деяких закладів або окремих професій передбачена щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці. Якщо враховувати, що в нашому запитанні йдеться про сферу фізичної культури та спорту, то до уваги беремо два види такої відпустки:

1) додаткова відпустка для працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням (п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки);

2) додаткова відпустка за ненормований робочий день (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки).

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Відпустка за нервово-емоційне навантаження

Максимальну тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, пов’язаний з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, залежно від посади працівника (виконуваної роботи) визначає Список 1290-2*. А от конкретну — встановлюють у колективному або трудовому договорі.

* Список виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, наведений у додатку 2 до постанови КМУ від 17.11.97 № 1290.

Тривалість щорічної додаткової відпустки за підвищене нервово-емоційне навантаження для тренерів-викладачів ДЮСШ становить 18 к. дн. (п. 35 підрозділу «Діяльність тренерів і спортивних викладачів» розд. XVI Списку № 1290-2).

Взагалі при наданні такої відпустки діють два важливих правила:

1) відпустка надається пропорційно відпрацьованому часу (п. 6 Порядку № 16-2*);

2) до стажу, який дає право на відпустку, зараховують дні, коли працівник фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого часу, встановленої для працівників таких виробництв, робіт, професій, посад (п. 7 Порядку № 16-2).

* Порядок застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджений наказом Мінпраці та соцполітики від 30.01.98 № 16.

Але для тренерів-викладачів відносно другого правила є певний нюанс. Так, у примітці додатка 4 до Галузевої угоди* зазначено: щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю 18 к. дн. надається тренерам-викладачам незалежно від обсягу навчально-тренувальної роботи. Тому при наданні відпустки за підвищене нервово-емоційне навантаження тренеру-викладачу ДЮСШ обсяг встановленого навантаження не враховується.

* Галузева Угода між Міністерством молоді та спорту України та Всеукраїнською професійною спілкою спортсменів, працівників сфери фізичної культури і спорту, молодіжної політики та національно-патріотичного виховання на 2021–2025 роки.

Відпустка за ненормований робочий день

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, що встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості унормувати час їх трудового процесу (п. 1 Рекомендацій № 7*). На працівників з ненормованим робочим днем поширюється встановлений в установі, закладі режим робочого часу. Проте за необхідності вони можуть виконувати роботу понад нормальну тривалість робочого часу.

* Рекомендації щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджені наказом Мінпраці від 10.10.97 № 7.

Як компенсацію за виконаний обсяг робіт, міру напруженості та складності та самостійності в роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад установлену тривалість робочого часу таким працівникам надають щорічну додаткову відпустку.

Максимальна тривалість відпустки за ненормований робочий день — 7 к. дн. за відпрацьований робочий рік. А ось конкретну її тривалість визначають у колективному (трудовому) договорі з урахуванням часу зайнятості працівника в особливих умовах.

У додатку 2 до Галузевої угоди наведено Орієнтовний перелік посад, робіт, професій з ненормованим робочим днем установ, організацій, закладів сфери фізичної культури та спорту, робота на яких передбачає надання додаткової відпустки терміном до 7 к. дн.

Цей Перелік у розділі 2 «Професіонали, фахівці» містить посаду тренера-викладача зі спорту (без прив’язки до закладу, де він працює). Тому виходить, що тренери-викладачі ДЮСШ мають право на щорічну додаткову відпустку за «ненормованість».

Але на практиці вони такою відпусткою не користаються. Чому? Зараз пояснимо.

Не можна дві відпустки одночасно

Як ми вже з’ясували, про щорічну додаткову відпустку за підвищене нервово-емоційне навантаження йдеться у п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки, а про щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день — у п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки. Тобто це дві окремі підстави для надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці.

Тому в роботодавця виникає запитання: чи може працівник скористатися цією відпусткою за кожною із наведених підстав? На жаль, ні.

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці, передбачена пп. 1 і 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки, надається за однією підставою, обраною працівником

Про це чітко зазначено у ч. 1 ст. 10 Закону про відпустки.

Тому якщо працівник має право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день, а також за особливий характер праці, пов’язаний з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, він може обрати тільки одну з них.

Логічно, що вибір падає на ту з них, де передбачено більше днів відпочинку. Саме тому тренерам-викладачам ДЮСШ, як правило, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці, пов’язаний з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, тривалістю 18 к. дн., передбачена Списком № 1290-2. Як наслідок — щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день таким працівникам не надається.

Тож виходить, що максимальна тривалість щорічної відпустки (основна + додаткова) для тренера-викладача ДЮСШ становить 42 к. дн. (24основна + 18додаткова).

Висновки

  • Тривалість щорічної додаткової відпустки за підвищене нервово-емоційне навантаження для тренерів-викладачів ДЮСШ становить 18 к. дн.
  • Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю 18 к. дн. надається тренерам-викладачам ДЮСШ незалежно від обсягу навчально-тренувальної роботи.
  • Якщо працівник одночасно має право на відпустку за підвищене нервово-емоційне навантаження та відпустку за «ненормованість», то йому надається лише один вид відпустки.