22.02.2024

Педпрацівник має інвалідність: яка тривалість щорічної відпустки?

Методисту закладу професійно-технічної освіти (далі — ЗПТО) надається щорічна основна відпустка тривалістю 42 календарних дні. Він має інвалідність ІІІ групи. Чи потрібно надавати йому ще 2 дні відпустки, як особі з інвалідністю?

Відразу зазначимо — цього робити НЕ потрібно. Далі пояснимо чому.

Відпустка для педагогів

Державні гарантії та відносини, пов’язані з відпусткою, регулюються Законом про відпустки*, КЗпП та іншими нормативно-правовими актами України.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності (ст. 2 Закону про відпустки).

У абз. 17 ч. 1 ст. 54 Закону про освіту* зазначено, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники мають право на подовжену оплачувану відпустку.

* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

Про надання їм щорічної основної відпустки подовженої тривалості йдеться і в ч. 6 ст. 6 Закону про відпустки. Так, у зазначеній нормі вказано, що педагогам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 к. дн. у порядку, затвердженому Кабміном. На виконання цієї норми затверджено Порядок № 346*.

* Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затверджений постановою КМУ від 14.04.97 № 346.

При наданні щорічної основної відпустки педагогам необхідно враховувати як загальні норми трудового законодавства, так і вимоги спеціальних нормативних актів

Конкретна тривалість щорічної основної відпустки для педагогів наведена в додатку до Порядку № 346. Вона залежить від посади, яку обіймає педпрацівник, та типу закладу освіти або закладу (установи, організації) іншого напрямку, у якому він працює. Так, методист ЗПТО може розраховувати на щорічну основну відпустку тривалістю 42 к. дн.

Відпустка для осіб з інвалідністю

Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки працівник з інвалідністю має право на щорічну основну відпустку тривалістю:

26 к. дн., якщо йому встановлено ІІІ групу інвалідності;

30 к. дн. — І або ІІ групу інвалідності.

У цій нормі прямо прописана кількість днів відпустки залежно від установленої працівнику групи інвалідності. І це ніяк не 24 дні основної + 2 дні додаткової відпустки для працівника із ІІІ групою інвалідності чи, аналогічно, не 24 + 6 для працівника з І та ІІ групою. Така розбивка є помилковою. На практиці деякі роботодавці припускаються такої помилки.

Підкреслимо ще раз: для працівника з інвалідністю III групи 26 к. дн., а для працівника з інвалідністю І та ІІ групи 30 к. дн. — це тривалість одного виду відпустки (щорічної основної).

Водночас тривалість щорічної основної відпустки окремих категорій працівників може бути більшою, ніж установлена для працівників з інвалідністю. Якщо працівник з інвалідністю належить до такої категорії працівників, йому надається щорічна основна відпустка тієї ж тривалості, що й іншим працівникам цієї категорії, але не менше ніж передбачена ч. 7 ст. 6 Закону про відпустки. Про це чітко зазначено у ч. 10 ст. 6 Закону про відпустки.

І ця норма повною мірою підходить для педагогів. Адже для них щорічна основна відпустка подовженої тривалості (до 56 к. дн.) передбачена Порядком № 346.

Тому методист ЗПТО, як особа з інвалідністю ІІІ групи, має право на щорічну основну відпустку тривалістю 42 к. дн. Жодних додаткових днів щорічної основної відпустки за встановлену інвалідність йому не надають.

Відпустка під час воєнного стану

Наразі відповідно до норм Закону № 2136* роботодавець може застосовувати певні обмеження при наданні щорічної основної відпустки у період дії воєнного стану.

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.

1. У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 к. дн. за поточний робочий рік. Такий припис містить абз. 1 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136.

2. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 к. дн., надання не використаних у період воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення/скасування воєнного стану. За рішенням роботодавця невикористані дні такої відпустки можуть надаватися без збереження зарплати (абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136).

Положення другого речення абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136 не застосовуються до педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників (абз. 4 ч. 1 ст. 12 Закону № 2136)

Але при застосування обмеження «не більше 24 дні» слід ураховувати, що педагогам щорічна основна відпустка надається в період літніх канікул (абз. 3 п. 2 Порядку № 346). Тому керівники закладів освіти, як правило, не перешкоджають у реалізації їх права на відпустку повної тривалості влітку. Адже забезпечити педагогів роботою в цей період досить проблематично.

Якщо ж керівник закладу освіти все ж таки вирішить обмежити тривалість щорічної основної відпустки педагога, то невикористані дні мають надаватися після закінчення воєнного стану і надати замість них відпустку без збереження зарплати не можна.

Висновки

  • Педагогічним та науково-педагогічним працівникам надається щорічна основна відпустка подовженої тривалості. Конкретна її тривалість наведена в додатку до Порядку № 346.
  • Методист ЗПТО, як особа з інвалідністю ІІІ групи, має право на щорічну основну відпустку тривалістю 42 к. дн. Ніяких додаткових днів щорічної основної відпустки за встановлену інвалідність йому не надають.
  • Для педагогів заміна невикористаних днів щорічної основної відпустки на відпустку без збереження зарплати під час воєнного стану не проводиться.