11.07.2024

Шкільний бібліотекар: яка тривалість щорічної відпустки?

Яка тривалість щорічної відпустки бібліотекаря закладу загальної середньої освіти?

Бібліотеки закладів освіти

Відповідно до п. 1.1 Положення № 139* бібліотека загальноосвітнього навчального закладу є його обов’язковим структурним підрозділом, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу як в урочний, так і в позаурочний час. За призначенням бібліотеки поділяються на (ст. 6 Закону про бібліотеки**):

— публічні (загальнодоступні), у тому числі спеціалізовані для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами;

— спеціальні (академій наук, науково-дослідних установ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій).

* Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу, затверджене наказом МОН від 14.05.99 № 139.

** Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» від 27.01.95 № 32/95-ВР.

Таким чином, бібліотеки у закладах освіти належать до спеціальних бібліотек.

Бібліотекар закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО) має право на щорічну відпустку тривалістю 24 календарних дні (далі — к. дн.) за відпрацьований рік та додаткову щорічну відпустку (до 7 к. дн.) відповідно до колективного договору. Про це чітко зазначено у п.п. 5.2.6 Положення № 139. Розглянемо нюанси щодо кожної із таких відпусток.

Щорічна основна відпустка

За загальним правилом щорічна основна відпустка за відпрацьований робочий рік має становити не менше 24 к. дн. (ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки*). Тому саме такої тривалості щорічну основну відпустку для бібліотекаря ЗСО передбачено у Положенні № 139. Але тут є певний нюанс, який стосується тих бібліотекарів, які на сьогодні більше 27 років працюють на одній посаді у одній і тій самій бібліотеці закладу освіти.

* Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Справа у тому, що якщо бібліотекаря було прийнято на роботу в цей заклад освіти до 01.01.97, то він має право на 28 к. дн. щорічної основної відпустки. Адже відповідно до постанови № 1577*, що діяла до прийняття Закону про відпустки, бібліотекарям закладів освіти відпустка надавалася тривалістю 24 робочих дні. З прийняттям Закону про відпустки всі види відпусток надаються в календарних, а не в робочих днях. Тож бібліотекарям закладів освіти, які були прийняті на роботу до введення в дію цього Закону, тобто до 01.01.97, щорічна основна відпустка, з урахуванням перерахунку у календарні дні, має надаватися тривалістю 28 к. дн.

* Постанова Ради Міністрів СРСР «Про відпустки працівникам науково-дослідних, навчальних та культурно-просвітницьких установ» від 21.04.49.

Але це ще не все. Повинна виконуватись ще одна умова. Так, у п. 2 постанови № 505/96* зазначено, що працівникам, які до введення в дію Закону про відпустки користувались відпусткою більшої тривалості, ніж визначена відповідно до законів та інших нормативно-правових актів України, зберігається відпустка раніше встановленої загальної тривалості на весь час їх роботи на цьому підприємстві, в установі, організації на посадах, професіях, що давало їм право на цю відпустку, та за наявності умов, за якими вона надавалася.

* Постанова ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 505/96-ВР.

У разі зміни працівником посади, професії змінюються відповідно і його обов’язки, посадові права, трудові функції, кваліфікаційний рівень робіт, відповідальність. Відповідно працівник, який змінив місце роботи (в тому числі за переведенням), посаду, професію або змінилися умови праці, за які надавалася відпустка раніше, не має права на використання відпустки, якою він користувався до введення в дію Закону про відпустки.

У разі зміни місця роботи, посади, професії право на збереження раніше встановленої тривалості відпустки втрачається

Підтверджують зазначений факт і фахівці Мінекономіки у листі від 25.08.2021 № 4712-06/42456-09. Тож виходить, якщо бібліотекар був прийнятий на роботу до закладу освіти до 01.01.97 і з того часу не змінював місце роботи та посаду, то він має право на щорічну основну відпустку тривалістю 28 к. дн. Якщо змінив — відпустка надається йому тривалістю 24 к. дн.

Щорічна додаткова відпустка

У п.п. 5.2.6 Положення № 139 йдеться про щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці для працівників з ненормованим робочим днем (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки). Максимальна тривалість такої відпустки — 7 к. дн. за відпрацьований робочий рік.

Орієнтовний перелік посад працівників з ненормованим робочим днем, яким може надаватись щорічна додаткова відпустка, затверджено у додатку 1 до Галузевої угоди*. У ньому, серед інших, зазначені бібліотекарі закладів освіти.

* Галузева Угода між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021 — 2025 роки, зареєстрована Мінекономіки 18.06.2021 за № 12.

Конкретну тривалість відпустки за ненормований робочий день (від 1 до 7 днів включно) залежно від займаної посади (виконуваної роботи) зазначають у колективному (трудовому) договорі з урахуванням часу зайнятості працівника в цих умовах.

Періоди, які входять до стажу роботи, що надає право на відпустку за «ненормованість», перелічені в ч. 2 ст. 9 Закону про відпустки. Це час:

— фактичної роботи на посаді (роботі) з ненормованим робочим днем, за умови, що працівник працює на ній не менше половини тривалості робочого дня;

— щорічних основної та додаткових відпусток;

— роботи вагітних жінок, переведених на підставі медичного висновку на легшу роботу.

Висновки

  • Тривалість щорічної основної відпустки бібліотекаря ЗСО становить 24 к. дн.
  • Якщо бібліотекаря було прийнято на роботу в заклад освіти до 01.01.97 і він не змінював місце роботи та посаду, то тривалість його щорічної основної відпустки становить 28 к. дн.
  • Бібліотекар ЗСО має право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день. Конкретна тривалість такої відпустки визначається в колдоговорі і не може перевищувати 7 к. дн.