25.07.2024
Призупинення дії трудового договору згідно з Законом № 2136* не тягне за собою припинення трудових відносин.
* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 05.03.2022 № 2136-IX.
Відповідно не позбавляє працівника трудових гарантій, які надаються за законодавством.
Соціальна відпустка на дітей є законодавчою гарантією від роботодавця певній категорії працівників. І якщо трудові відносини тривають, то роботодавець має виконувати законодавчо передбачені обов’язки перед працівниками.
Основною умовою для надання відпустки є перебування працівника в трудових відносинах. А при призупиненні дії трудового договору вони тривають і працівниця не втрачає права на «дитячу» відпустку.
Отже, у період призупинення дії трудового договору законодавством не заборонено працівнику скористатися соцвідпусткою на дітей. Це також підтверджують фахівці Мінекономіки у листі від 19.03.2024 № 4706-05/20228-07.
Але ж із працівницею призупинено дію трудового договору. І тут перед роботодавцем постає ключове питання: як діяти правильно — надати відпустку, не відновлюючи дію трудового договору, чи відновити його дію на період відпустки?
Щоб визначитися, ми звернулись за роз’ясненнями.
У своїх відповідях Мінекономіки та Держпраці дійшли аналогічних висновків (листи Мінекономіки від 14.06.2024 № 4701-05/43366-09 та Держпраці від 05.07.2024 № 2463/2.1/2.1-24). З повним текстом цих листів ви можете ознайомитися наприкінці статті.
Звернемо увагу на два ключових моменти щодо відновлення дії трудового договору для надання відпустки.
1. Законодавством не передбачено спеціальної процедури та вимог щодо оформлення відновлення дії трудового договору для надання відпустки
Тобто законодавство не вимагає поновлювати дію призупиненого трудового договору на час відпустки. Можна надати відпустку працівнику, з яким призупинено трудовий договір.
2. Водночас, з метою дотримання принципу правової визначеності, а також убезпечення від потенційного виникнення індивідуальних трудових спорів, рішення щодо видання наказу (розпорядження) про відновлення дії трудового договору на час відпустки приймається роботодавцем
Тут уповноважені відомства рекомендують роботодавцю самостійно прийняти рішення щодо відновлення дії трудового договору на час відпустки.
Хоч прямої відповіді на поставлене запитання ми не побачили, на наш погляд, посилання на принцип правової визначеності варто розглядати як рекомендацію все-таки відновити дію трудового договору на час відпустки. Тобто краще уникати ситуації, коли працівниця одночасно буде і у відпустці, і з нею буде призупинено трудовий договір. Адже в законодавстві не визначено, який із цих станів є важливіший (матимемо правову невизначеність).
Натомість, якщо відновити дію трудового договору на час відпустки, то працівниця перебуватиме лише у відпустці. Це ситуація, в якій законодавство чітко регламентує, як діяти роботодавцю, якщо з працівницею щось трапиться (захворіє, вирішить піти у декретну відпустку тощо).
Щоб допомогти визначитись, як краще діяти, давайте проаналізуємо два варіанти: (1) тимчасово відновлюємо на період відпустки дію призупиненого трудового договору та (2) надаємо відпустку, не відновлюючи призупинений трудовий договір. А потім зробимо висновки.
Як аргумент для невідновлення розглядаємо відсутність у законодавстві вимоги щодо цього та разом із цим наявність права на соцвідпустку на дітей у період дії призупинення трудового договору.
Отже, виходить, що у період відпустки працівниця одночасно перебуватиме у двох подіях: призупинення + відпустка. Яку з них виберемо пріоритетною для табелювання? Звісно — відпустку.
Нарахована сума відпускних відображається в Об’єднаному звіті. І інформація цього звіту має відповідати табелю. В подальшому суми відпускних беруть участь у розрахунку лікарняних, відпускних, відпускної компенсації (якщо потрапляють у розрахунковий період).
Як оформлюємо? У «дитячу» відпустку роботодавець відправляє працівницю за загальними правилами. Тобто на підставі її заяви видає наказ (розпорядження) про надання соцвідпустки на дітей.
Тобто незважаючи на те, що юридично працівниця знаходиться одразу у двох подіях, фактично за табелем вона перебуватиме у відпустці. Одразу на думку спадає ситуація з простоєм та відпусткою.
Нагадаємо, що якщо під час простою (не з вини працівника) працівник іде у відпустку, простій не переривається, а за час відпустки у простої працівнику нараховуються відпускні. І Держпраці свого часу була з цим згодна.
Здавалося б, має бути ідентично, але… Але ж є головне але. У своїй відповіді щодо відпустки під час простою фахівці Держпраці чітко зазначили, що простій не переривається.
А ось із ситуацією відпустки під час призупинення дії трудового договору Держпраці так не вказала. Ба більше, такий варіант відповіді Держпраці більше натякає на зворотні дії, а саме на відновлення дії трудового договору на час відпустки.
Розглянемо варіант із відновленням дії трудового договору на період відпустки.
На нашу думку, було б логічніше відновити дію трудового договору на час відпустки. Так, законодавство не передбачає ані вимоги, ані механізму щодо цього, але й не містить прямої заборони.
Таким чином, на кожен період матимемо окрему подію (окремо призупинення, окремо відпустка), які не будуть накладатися і відповідатимуть принципу правової визначеності.
Звісно, роз’яснення уповноважених органів не є законодавчою базою, але при перевірці (як правило, додержання норм трудового законодавства контролює Держпраці) контролери беруть до уваги позицію своїх колег.
Проте в цьому випадку виникають питання щодо оформлення відновлення дії трудового договору під час відпустки. Тут знову ж таки імпровізація, оскільки, як вже було зазначено, механізму щодо цього немає.
Наказ на відпустку, як і в попередньому варіанті, роботодавець видає на підставі заяви і права працівниці.
Для відновлення призупиненого трудового договору можна видати окремий наказ або можна все вказати в наказі на відпустку. І обов’язково зазначити, що трудовий договір відновлюється виключно у зв’язку із відпусткою і триватиме у строки, на які надається відпустка. Тобто на наступний день після відпустки трудовий договір буде і далі призупинено на тих же підставах, що і до відпустки.
Проте тут також є але… Призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець погоджує з військовою адміністрацією. Тому для цієї категорії осіб без військової адміністрації, до якої подається погодження, відновлення трудового договору не може бути.