25.07.2024

Зовнішні сумісники в Податковому розрахунку та його додатках

У цій статті поговоримо про зовнішніх сумісників. У розпал кампанії з подання Об’єднаного звіту нагадаємо про особливості заповнення інформації щодо сумісників у додатках Д5, Д1 та 4ДФ, а також у Податковому розрахунку.

Зовнішні сумісники

Визначення. Сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час в одного і того ж або іншого роботодавця.

Зовнішній сумісник — це працівник, з яким укладено трудовий договір (один або декілька) на одному підприємстві, в організації, у ФОП та який вже має основне місце роботи в іншого роботодавця (на підприємстві, в організації, у ФОП).

Оплата праці. Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу (ч. 2 ст. 1021 КЗпП).

Фактично виконана робота сумісників фіксується роботодавцем у табелі обліку використання робочого часу при почасовій оплаті або у відрядному наряді при відрядній формі оплати праці.

Здебільшого сумісники працюють на умовах неповного робочого часу (займають, наприклад, 0,25, 0,5 або 0,75 штатної одиниці). Проте їм не заборонено працювати і повний робочий час. Головне, щоб час роботи за основним місцем і за всіма місцями за сумісництвом не накладався.

Оподаткування. Із зарплати працівника — зовнішнього сумісника ПДФО та ВЗ утримуємо за загальними правилами. Тобто його трудовий дохід оподатковується аналогічно доходу основного працівника. Також за наявності заяви на застосування податкової соціальної пільги та підтвердних документів (за потреби) застосовується пільга, якщо розмір доходу за сумісництвом це дозволяє. Але за умови, що податкова соціальна пільга не застосовується за основним місцем роботи. При цьому сума доходу за основним місцем роботи тут не важлива.

На зарплату працівника — зовнішнього сумісника нараховуємо ЄСВ за тими ж ставками, що і для основних працівників. Тобто якщо за сумісництвом працевлаштовано особу з інвалідністю, застосовуємо ставку ЄСВ 8,41 %, а в загальному ж випадку ставка буде 22 %.

За зовнішніми сумісниками вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не виконуємо. ЄСВ платимо з фактичного доходу (абз. 3 ч. 5 ст. 8 Закону № 2464*).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

А ось контроль максимальної бази нарахування ЄСВ за зовнішніми сумісниками треба виконувати і ЄСВ нараховувати в межах максимальної величини бази нарахування внеску. Контролюємо цей показник окремо за кожним місцем роботи.

Отже, працівника прийняли на роботу за зовнішнім сумісництвом, нарахували йому зарплату, оподаткували, виплатили. І настав час подавати Об’єднаний звіт.

Податковий розрахунок

У табличній частині Податкового розрахунку не передбачено відокремлення доходу сумісників. Вона заповнюється за загальними правилами. А ось дотаблична частина має нюанси щодо працівників-сумісників.

Так, зовнішніх сумісників не враховуємо в середньообліковій кількості штатних працівників за звітний період, усього та за окремими категоріями осіб (рядки 101 — 103), а також в обліковій кількості штатних працівників (рядок 104).

А ось у рядку 105 зовнішнього сумісника треба враховувати як повну одиницю, якщо йому нараховано зарплату у звітному періоді, оскільки в цьому рядку зазначають кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату.

Д5 Податкового розрахунку

У Д5 щодо сумісників відображаємо прийняття на роботу, звільнення, переведення та переміщення, три соціальних відпустки (у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до 3 років та з 3 до 6 років). Тобто всі події, які стосуються трудових відносин і передбачені цим додатком.

Щодо нюансів, то при заповненні інформації на сумісника в Д5 зазначаємо, зокрема, у графі 07 (категорія особи):

«2» наймані працівники (без трудової книжки) — при прийнятті на роботу, переміщенні, переведенні, звільненні;

— в інших випадках, у разі зазначених вище соціальних відпусток відповідно до виду відпустки — «4» — відпустки для догляду за дитиною від 3 до 6 років, «5» — відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, «6» — відпустки для догляду за дитиною до 3 років, тобто як і для основних працівників.

Зауважте, для зовнішнього сумісника у графі 11 зазначаємо «0». Позначку «1» передбачено для внутрішнього сумісника.

Розглянемо на прикладі.

Приклад 1. Левченко Андрій Сергійович (без інвалідності) був прийнятий на роботу на умовах зовнішнього сумісництва з неповною зайнятістю на посаду бухгалтера (код КП 3433) (наказ від 03.06.2024 № 48/ос) з 04.06.2024. Основне місце роботи — в іншого роботодавця.

Інформацію про прийняття на роботу відображаємо в Д5 Податкового розрахунку за 2 квартал 2024 року (див. рис. 1).

Рис. 1. Фрагмент Д5 за 2 квартал 2024 року: прийняття на роботу зовнішнього сумісника

Д1 Податкового розрахунку

Відомості про сумісників уключаємо до табличної частини Д1 Податкового розрахунку. При цьому заповнення граф табличної частини Д1 аналогічне заповненню на основних працівників, але є нюанси в деяких графах.

У графі 21 «Ознака наявності трудової книжки (1 — так, 0 — ні)» за доходами, нарахованими за сумісництвом, проставляємо ознаку «— ні».

У графі 22 «Ознака неповного робочого часу (1 — так, 0 — ні)» зазначаємо «1», якщо сумісник працює на умовах неповного робочого часу, або «0», якщо робочий час повний.

Розглянемо приклад.

Приклад 2. У червні 2024 року (повний місяць) на підприємстві працювали два зовнішні сумісники:

— Бутко О. Є. (з інвалідністю, повна зайнятість). За червень йому нараховано зарплату в сумі 16000 грн. Сума ЄСВ — 1345,60 грн (16000 х 8,41 %);

— Клименко С. А. (без інвалідності, зайнятість неповна). За червень йому нараховано зарплату 7800 грн. Сума ЄСВ — 1716 грн (7800 х 22 %).

Нараховану працівникам-сумісникам зарплату відображаємо в Д1 за червень ІІ кварталу 2024 року (див. рис. 2).

Рис. 2. Фрагмент Д1 за червень 2024 року: зарплата сумісників

У графі 21 в обох працівників відмітка «0». Тобто розуміємо, що це сумісники.

Зверніть увагу на графу 22. Перший сумісник працює з повною зайнятістю, тому у графі 22 зазначено «0», а другий з неповною зайнятістю, відповідно і значення графи 22 — «1».

Фактична база нарахування ЄСВ за червень 2024 року у працівника Клименка менша за МЗП, але за зовнішніми сумісниками вимогу щодо сплати ЄСВ з МЗП не виконуємо. Тому ЄСВ нараховано на фактичну базу внеску.

Додаток 4ДФ

У 4ДФ податковий агент має відображати будь-які оподатковувані та неоподатковувані доходи фізосіб, які він їм виплачує. Зокрема, і зовнішнім сумісникам.

При відображенні доходів у табличній частині 4ДФ статус фізособи (основний працівник, зовнішній чи внутрішній сумісник) не має значення. Тут важливою є ознака доходу, яку маємо відображати в рядку з нарахованим фізособі доходом у графі 06.

Так, нарахована / виплачена зарплата працівника-сумісника відображається з ознакою доходу «101».

Також у графі 10 потрібно зазначати дати прийняття на роботу за зовнішнім сумісництвом і звільнення.

Зауважте, зовнішніх сумісників потрібно враховувати в дотабличній частині 4ДФ у рядку 04 «Працювало за трудовими договорами (контрактами) (ознака 101)», якщо їм нараховано зарплатний дохід (ознака «101»). Адже для цього важливо саме нарахування доходу з ознакою «101» і неважливо, кому: суміснику чи основному працівнику.

Тут важливий саме факт нарахування доходу працівнику у відповідному місяці звітного кварталу. А ось статус особи — сумісник чи основний — не важливий.

Розглянемо приклад.

Приклад 3. Працівника (зовнішній сумісник, ПСП не користується, податковий номер 3233224415) звільнено 28.06.2024. За червень йому нараховано дохід у сумі 11241,04 грн, у тому числі зарплату за червень 10000 грн і компенсацію за невикористану відпустку 1241,04 грн. Усю суму виплачено в день звільнення.

У 4ДФ відображаємо інформацію про нарахований і виплачений працівнику дохід у червні 2024 року (див. рис. 3).

Рис. 3. Фрагмент 4ДФ за червень 2024 року: зарплата сумісника

Висновки

  • Зовнішній сумісник — це працівник, з яким укладено трудовий договір з одним роботодавцем, а основне місце його роботи в іншого роботодавця.
  • У рядку 105 заголовної частини Податкового розрахунку зовнішнього сумісника треба враховувати як повну одиницю, якщо йому нараховано зарплату у звітному періоді.
  • У Д5 інформацію про прийняття, переведення, переміщення, звільнення сумісника зазначаємо з категорією «2» у графі 07. Надання суміснику відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами і доглядових відпусток відображаємо за загальними правилами.
  • У Д1 за доходами, нарахованими за сумісництвом, у тому числі зовнішнім, проставляємо ознаку «0».
  • 4ДФ орієнтований на ознаку доходу у графі 6. Наприклад, зарплата — ознака доходу «101», а ось статус працівника — основний чи сумісник — не має значення.