13.06.2024

Бухгалтер з дипломом магістра: який тарифний розряд установити?

До закладу вищої освіти (далі — ЗВО) на посаду бухгалтера приймається працівниця, яка має диплом магістра за спеціальністю «Облік і оподаткування». Стажу роботи на посаді бухгалтера вона не має. Який тарифний розряд їй слід установити?

Тарифний розряд

Схема тарифних розрядів посад професіоналів, фахівців загальних для всіх бюджетних установ наведена в додатку 3 до постанови № 1298*. Залежно від установленої кваліфікаційної категорії бухгалтеру (з дипломом спеціаліста) визначається конкретний тарифний розряд від 7-го до 10-го. Про це зазначають фахівці Мінсоцполітики у листі від 21.05.2019 № 9602/0/2-19/52.

* Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

На виконання п. 6 постанови № 1298 міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади було розроблено і затверджено конкретні умови оплати праці та розміри посадових окладів працівників підвідомчих бюджетних установ, закладів та організацій відповідно до ЄТС з урахуванням складності, відповідальності та специфіки їх роботи.

Для працівників закладів освіти умови оплати праці затверджені наказом 557*. Так, згідно з додатком 11 до цього наказу для бухгалтерів закладів освіти залежно від кваліфікаційної категорії, як правило, встановлюють такі тарифні розряди:

— провідний — 10-й тарифний розряд;

— I категорії — 9-й тарифний розряд;

— II категорії — 8-й тарифний розряд;

— без категорії — 7-й тарифний розряд.

* Наказ МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів та установ освіти» від 26.09.2005 № 557.

Кваліфікаційні вимоги

Новоприйнятим бухгалтерам кваліфікаційні категорії встановлюють відповідно до освітньо-кваліфікаційних вимог, наявності необхідного стажу та вакансії, передбаченої у штатному розписі. При встановленні кваліфкатегорій керуються Довідником № 336*.

* Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затверджений наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336.

Довідник № 336 визначає, що бухгалтер (з дипломом спеціаліста) належить до професіоналів. Для цієї посади встановлені наступні кваліфікаційні вимоги:

— провідний бухгалтер (з дипломом спеціаліста): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); стаж роботи за професією бухгалтера I категорії — не менше 2 років;

— бухгалтер I категорії (з дипломом спеціаліста): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); для магістра — без вимог до стажу роботи, спеціаліста — стаж роботи за професією бухгалтера II категорії — не менше 2 років;

— бухгалтер II категорії (з дипломом спеціаліста): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст); стаж роботи за професією бухгалтера — не менше 1 року;

— бухгалтер (з дипломом спеціаліста): повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.

Кваліфікаційні категорії залежать від освітнього рівня і стажу роботи працівника. Кваліфікаційна категорія є невід’ємною частиною посади бухгалтера

Класифікатор професій

У Класифікаторі професій*, на відміну від Довідника № 336, наразі відсутня професія «бухгалтер (з дипломом спеціаліста)». Натомість у ньому є професійна назва роботи «бухгалтер (з дипломом магістра)», код КП 2411.2. Проте це не повинно стати на заваді для роботодавця. Адже диплом спеціаліста зараз прирівняний до диплома магістра (п.п. 2 п. 2 розд. XV Закону про вищу освіту**). Тож на відповідну посаду можна приймати як магістра, так і спеціаліста.

* Національний класифікатор України «Класифікатор професій ДК 003:2010», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327.

** Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII.

Присвоєння кваліфкатегорії

Присвоєння кваліфікаційних категорій працівникам здійснюють комісії з проведення кваліфікаційної атестації (п. 10 Загальних положень Довідника № 336). Остання проводиться відповідно до вимог Закону № 4312*. Керівник закладу освіти видає наказ про проведення кваліфатестації та затвердження складу комісії (у разі її відсутності).

* Закон України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 № 4312-VI.

Порядок присвоєння кваліфкатегорії може регламентуватися положенням, яке приймається в установі (закладі) як додаток до колдоговору або затверджується керівником за погодженням з профспілкою (див. лист Мінпраці від 29.09.2010 № 299/13/116/10).

Штатний розпис

Якщо працівник претендує на посаду, для якої в штатному розписі установи (закладу) передбачена інша, ніж йому встановлюється, кваліфікаційна категорія, то встановити йому таку категорію можна лише після внесення відповідних змін до штатного розпису.

У ситуації, що розглядається, працівниця має диплом магістра за спеціальністю «Облік і оподаткування». Відповідно при прийнятті на роботу їй слід присвоїти першу кваліфікаційну категорію. І як наслідок — установити 9-й тарифний розряд за ЄТС.

Утім у запитанні, на жаль, не зазначено, посад бухгалтера якої саме категорії є вакантною у штатному розписі ЗВО. Якщо у штатному розписі наявна посада бухгалтера I категорії, то ніяких змін вносити до нього не потрібно. При прийнятті працівника на роботу проводиться кваліфікаційна атестація і працівник займає відповідну посаду.

Якщо ж у штатному розписі передбачена посада, наприклад, «бухгалтер», тобто без категорії, то краще заздалегідь внести зміні до штатного розпису (наприклад, за день до прийняття працівника). І потім вже прийняти його на відповідну посаду.

Висновки

  • Тарифний розряд для бухгалтера закладу освіти встановлюється залежно від кваліфікаційної категорії та з урахуванням норм додатка 11 до наказу № 557.
  • Бухгалтеру, який має вищу освіту ступеня магістра, присвоюється I кваліфікаційна категорія, оскільки наявність стажу за цією професією не вимагається.