13.06.2024

«Дитяча» відпустка: чи виникає на неї право під час «нероботи»?

Чи виникає у працівниці, яка народила другу дитину, право на «дитячу» відпустку у цей рік? Чи виникає право на «дитячу» відпустку у працівниці, яка весь рік перебувала у відпустці для догляду за дитиною до 3 років? З’ясуємо ці питання у статті.

Про правила та нюанси надання соцвідпустки на дітей ви можете прочитати у статті «Соцвідпустка на дітей: кому, коли, за яких умов та як надавати?» // «Оплата праці», 2024, № 11.

Коротко нагадаємо основні моменти, на які ми робимо акцент, аналізуючи наведені питання.

«Дитяча» відпустка надається одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину.

Додаткова відпустка на дітей — це соціальна відпустка, яка надається за календарний рік і не залежить від фактично відпрацьованого протягом такого року часу.

Тобто для набуття права на «дитячу» відпустку працівниці, яка має двох дітей до 15 років не обов’язково фактично працювати протягом року, за який така відпустка надається.

Для наочності розглянемо наведені вище запитання на прикладах.

«Дитяча» відпустка після декретної

Приклад 1. Працівниця, маючи 7-річну дитину, народила другу дитину. І одразу після відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами, останній день якої 11.06.2024, хоче піти у «дитячу» відпустку з 12.06.2024 за 2024 рік, як мати двох дітей до 15 років. В заяві на таку відпустку вона вказала, що батько дітей цією відпусткою за 2024 рік не користувався.

Право на відпустку. Дивимося на наведені вище правила:

— по-перше, працівниця підпадає під статус одного з батьків, які мають двох і більше дітей до 15 років у 2024 році. При цьому немає значення коли народилася друга дитина: на початку чи наприкінці року. Працівниця набула такий статус одразу після народження другої дитини;

— по-друге, вона вказала в заяві на соцвідпустку, що батько дітей не користався такою відпусткою у 2024 році;

— по-третє, обов’язку щодо фактичного відпрацювання хоча б одного дня протягом року наразі немає. Тому той факт, що вона після народження другої дитини перебувала у декретній відпустці і фактично не працювала не позбавляє її права на «дитячу» відпустку за 2024 рік.

Отже, у ситуації, що ми розглядаємо, працівниця має право на соцвідпустку на дітей тривалістю 10 календарних днів за 2024 рік.

Порядок використання. За умовами наведеної ситуації працівниця хоче використати «дитячу» відпустку одразу після відпустки по вагітності і пологах, не приступаючи до роботи жодного дня.

Зазначимо, що соцвідпустка на дітей належить до виду соціальних відпусток, а не щорічних (ст. 4 Закону про відпустки). Отже, порядок надання щорічних відпусток (пільговим категоріям працівників — у зручний для них час) не поширюється на соцвідпустку на дітей. Між тим КЗпП і Закон про відпустки не містять особливих приписів про надання соцвідпустки на дітей. Як правило, практикують такий підхід: працівниця, яка бажає скористатися правом на «дитячу» відпустку, подає роботодавцеві заяву, в якій зазначає бажану дату початку такої відпустки.

Чи може роботодавець відмовити працівниці або вимагати використати її в інший період? Мінсоцполітики в листах від 06.02.2018 № 204/0/101-18/284 (див. «Оплата праці», 2018, № 5, с. 11) і від 05.08.2016 № 435/13/116-16 зазначило: соцвідпустка на дітей надається в обов’язковому порядку за бажанням (заявою) працівниці.

Поряд із цим відмовити в наданні будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до 3 років) роботодавець може в період дії воєнного стану, якщо працівника залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, з виробництва товарів оборонного призначення, мобілізаційного завдання (замовлення) (ч. 2 ст. 12 Закону № 2136*).

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.

Отже, в загальному випадку роботодавець може надати таку відпустку працівниці. За її заявою роботодавець видає наказ (розпорядження) про надання працівниці соцвідпустки на дітей і питання вирішене.

Після закінчення «дитячої» відпустки працівниця може скористатися своїм правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відпустка для догляду за дитиною і «дитяча» відпустка

Приклад 2. Працівниця з 22.11.2022 перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. Вона має ще одну дитину, якій 5 років. Перед доглядовою відпусткою вона використала «дитячу» відпустку за 2022 рік. З 11.06.2024 працівниця хоче піти у «дитячу» відпустку за 2023 календарний рік як мати двох дітей до 15 років. В довідці з місця роботи батька дітей (яку працівниця надала роботодавцю) зазначено, що він не користувався цією відпусткою за 2023 рік.

Право на відпустку. В цій ситуації працівниця хоче піти у соцвідпустку на дітей за 2023 рік, в якому вона жодного дня фактично не працювала. І хоче зробити це під час відпустки для догляду за дитиною.

Чи є у неї право на «дитячу» відпустку за 2023 рік?

Так, є. Адже вона:

— має статус одного з батьків, які мають двох і більше дітей до 15 років;

— надала роботодавцю довідку з місця роботи чоловіка (батька дітей), що він не користався такою відпусткою;

— не має обов’язку фактично працювати у 2023 календарному році.

За умовами прикладу, працівниця, має право на соцвідпустку на дітей за 2023 рік. Тривалість такої відпустки становить 10 календарних днів.

А от за яких умов вона може в неї піти?

Порядок використання. За умовами наведеної ситуації працівниця, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до 3 років хоче піти у соцвідпустку на дітей. Як ми з’ясували, право на таку відпустку вона має.

Але ж одночасно перебувати у двох відпустках не можна! Це не передбачено трудовим законодавством, що також підтверджує Мінекономіки у листі від 10.08.2021 № 4712-06/40796-07.

Тому працівниця має діяти так:

— спочатку перервати відпустку для догляду за дитиною до 3 років;

— з наступного дня піти у «дитячу» відпустку;

— з наступного після закінчення «дитячої» відпустки дня знову піти у відпустку для догляду за дитиною до 3 років (якщо не має інших планів, наприклад приступити до роботи або звільнитись).

Або дочекатися закінчення доглядової відпустки і піти у соцвідпустку на дітей.

Висновки

  • «Дитяча» відпустка надається за календарний рік і не залежить від фактично відпрацьованого протягом такого року часу.
  • Працівниця, яка має дитину віком до 15 років набуває статусу «один з батьків двох дітей до 15 років» одразу після народження другої дитини і може претендувати на «дитячу» відпустку у році народження другої дитини одразу після відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами.
  • Якщо працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, має двох дітей до 15 років і забажає скористатися соцвідпусткою на дітей, їй потрібно перервати першу відпустку і піти у другу.