28.11.2024

Нова доплата педагогам ЗСО: що обіцяє уряд з 01.01.2025

8 листопада 2024 року уряд вирішив встановити доплату за особливі умови роботи окремим категоріям педагогічних працівників. У сьогоднішньому матеріалі проаналізуємо, кому, коли та в якому розмірі буде виплачуватись така доплата.

Кому встановлюється?

Перш за все зазначимо, що йдеться про постанову № 1286*. Зазначеним нормативним документом передбачено встановлення щомісячної доплати за особливі умови роботи педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти (далі — ЗСО) державної і комунальної форми власності. Тобто доплата встановлюється виключно педпрацівникам ЗСО. Нагадаємо, що перелік посад педагогічних працівників затверджено постановою № 963**. До них належать, зокрема, вчителі, керівники гуртків, практичні психологи тощо.

* Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» від 08.11.2024 № 1286.

** Постанова КМУ «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14.06.2000 № 963.

Для працівників, які займають непедагогічні посади у ЗСО, наприклад бухгалтер, медсестра, бібліотекар тощо, встановлення доплати за особливі умови роботи не передбачено.

Так само не передбачена ця доплата для педагогів інших освітніх закладів: закладів дошкільної освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, позашкільної освіти тощо.

Який розмір доплати?

Доплата за особливі умови роботи встановлюватиметься:

з 1 січня 2025 року — у розмірі 1300 грн;

з 1 вересня 2025 року та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, — у розмірі 2600 грн.

Як бачимо, доплата передбачається у грошовому виразі, на відміну від решти доплат та надбавок, які виплачуються педагогам, як правило, у відсотках до посадового окладу.

Причому 1300 та 2600 грн — це «грязна» сума доплати, яка нараховується працівнику (до сплати податків). За задумом урядовців, «чистими» на руки у 2025 році педагоги мають отримувати приблизно 1000 та 2000 грн відповідно. Підтверджує цю інформацію МОН на своєму сайті.

Враховуйте: розмір доплати за особливі умови фіксований (1300 та 2600 грн), тому керівник ЗСО не може на свій розсуд змінювати розмір доплати і перерозподіляти її. Наприклад, встановити комусь з 01.01.2025 доплату у розмірі 1600 грн, а комусь — 1000 грн.

Кваліфікаційна категорія педагога, стаж його роботи та місце розташування закладу освіти не впливають на визначення розміру доплати за особливі умови роботи.

Чи впливає навантаження?

У абз. 4 п. 1 постанови № 1286 зазначено, що розмір доплати за особливі умови роботи педагогічного працівника визначається пропорційно до обсягу навчального навантаження та/або обсягу педагогічної роботи, що ним виконується.

Нагадаємо, що місячна зарплата педпрацівників визначається шляхом множення ставки зарплати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (п. 68 Інструкції № 102*). Встановлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

* Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.93 № 102.

Тож якщо вчитель ЗСО працює, наприклад, з неповним навантаженням 14 годин на тиждень, то розмір доплати за особливі умови роботи з 01.01.2025 має визначатися так:

1300 грн х 14 год : 18 год = 1011,11 (грн),

де 1300 грн — розмір доплати за особливі умови роботи з 1 січня 2025 року згідно з нормами постанови № 1286;

18 год — норма годин на ставку для вчителя ЗСО.

Як визначити у неповному місяці?

У постанові № 1286 не встановлено прив’язки розміру доплати до відпрацьованого часу. Проте, на наш погляд, якщо педагог не відпрацював місяць повністю (перебував на лікарняному, у відпустці, простої тощо), то розмір доплати за особливі умови роботи слід визначати пропорційно відпрацьованому часу. Тобто у цьому випадку потрібно розмір доплати з урахуванням встановленого навантаження розділити на кількість робочих днів за графіком роботи за місяць, за який провадиться нарахування доплати, а потім отриманий результат помножити на кількість днів, фактично відпрацьованих працівником цього місяця.

За підтвердженням зазначеного ми звернулись до Мінекономіки (направили відповідний запит), оскільки саме цей орган уповноважений надавати офіційні роз’яснення стосовно питань оплати праці працівників бюджетних установ. Тільки-но отримаємо відповідь від фахівців Міністерства, обов’язково поділимось із вами їх думкою на сторінках нашого видання.

За яким місцем роботи?

У постанові № 1286 не уточнено, за яким місцем роботи слід виплачувати доплату за особливі умови роботи: за основним чи можна і за сумісництвом. Тому вважаємо, що доплата може бути встановлена і педагогам-сумісникам. Адже головне — це займати педагогічну посаду у ЗСО, а працює педагог за основним місцем чи за сумісництвом, значення не має.

Але додатково цей момент ми також уточнимо у Мінекономіки.

Оклади для педагогів-2025

Укотре зупинено дію постанови № 822*. Але тепер не на рік, як було до цього, а з 1 січня 2025 року та до кінця календарного року, наступного за роком, в якому припинено або скасовано воєнний стан. Про це йдеться у п. 2 постанови № 1286.

* Постанова КМУ «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки» від 10.07.2019 № 822.

Тож чітко зрозуміло, що у 2025 році нові умови оплати праці для педагогічних та науково-педагогічних працівників вкотре не запрацюють. Тобто шостий рік поспіль. Пояснення те ж саме, що і в минулих роках: у держбюджеті відсутні кошти на реалізацію постанови № 822. Відповідно у 2025 році посадові оклади для педагогічних працівників визначатимуться за ЄТС. Утім детальніше про оплатні умови ми поговоримо на початку наступного року.

Висновки

  • Щомісячна доплата за особливі умови роботи у 2025 році буде виплачуватись педагогічним працівникам ЗСО державної і комунальної форми власності.
  • Розмір доплати за особливі умови роботи для педагогів ЗСО становитиме: з 1 січня 2025 року — 1300 грн, а з 1 вересня 2025 року — 2600 грн.
  • Розмір доплати визначатиметься пропорційно до обсягу навчального навантаження педагогічного працівника та/або обсягу педагогічної роботи, що ним виконується.
  • Нові умови оплати праці для педагогічних працівників у 2025 році не запрацюють, тому при визначенні розмірів посадових окладів педагогів знову орієнтуватимемося на ЄТС.