23.01.2025

Класифікатор професій: як визначити назву професії

Без Класифікатора професій* сьогодні нікуди — ані скласти штатний розпис, ані наказ про прийняття на роботу, ані посадову інструкцію. Ба більше, без нього не заповнити Об’єднану звітність чи трудову книжку (в разі необхідності). Адже Класифікатор професій є основним документом, що визначає професійні назви робіт (посад) для застосування в кадровій діяльності. Як із ним працювати, розкажемо далі.

* Національний класифікатор України «Класифікатор професій ДК 003:2010», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327.

Перспективи змін

09.05.2024 ВРУ прийняла за основу законопроєкт № 9630*, яким планується вдосконалити національну систему кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань.

* Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань від 21.08.2023 № 9630.

Метою цього документа є впорядкування системи кваліфікації та створення Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатора професій) шляхом об’єднання Національного класифікатора професій, Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Реєстру кваліфікацій, їх диджиталізації та синхронізації з іншими базами даних, для того щоб процес обміну та доступу до інформації про професійні кваліфікації був швидким, прозорим та відповідав потребам ринку праці в реальному часі.

Задум чудовий, але зараз вже початок 2025 року, проте законопроєкт № 9630 так і не прийнятий. Звісно, не втрачаємо надії на полегшення життя кадровиків у найближчому майбутньому, але продовжуємо й далі користуватися звичним для нас Класифікатором професій. Як саме? Розкажемо далі.