26.06.2025
Примусове стягнення аліментів з працівника здійснюється за певною процедурою. Все починається з того, що виконавець (державний або приватний) направляє роботодавцю такого працівника постанову про звернення стягнення із зарплати, пенсії, стипендії, інших доходів боржника (ч. 3 ст. 68 Закону № 1404*).
* Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.
Зверніть увагу! Цей документ може отримати як роботодавець за основним місцем роботи працівника, так і роботодавець за сумісництвом (п. 6 розд. Х Інструкції № 512/5*).
Справа в тому, що на виконавця покладається обов’язок розшукувати всі джерела доходу боржника (ч. 8 ст. 48 Закону № 1404). З цією метою виконавець проводить перевірку майнового стану такої особи:
— не менше 1 разу на 2 тижні — щодо виявлення рахунків, електронних гаманців боржника;
— не менше 1 разу на 3 місяці — щодо виявлення нерухомого та рухомого майна, майнових прав, отримання інформації про доходи боржника).
Якщо в результаті перевірки з’ясується, що боржник не отримує доходу за своїм основним місцем роботи (наприклад, тому що перебуває у відпустці без збереження зарплати), виконавець з метою стягнення аліментів має надіслати постанову про звернення стягнення із зарплати такого боржника його роботодавцю за сумісництвом або в інше місце отримання ним доходу.