24.08.2022

Актуальне запитання. Звільнення старости за електронною заявою

Чи можна звільнити старосту за заявою, яку він направив на електронну пошту та Вайбер?

З урахуванням внесених змін у сфері трудового законодавства у зв’язку з прийняттям Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон), у відносинах між роботодавцем та працівником відбулися певні зміни. Зокрема, з підстав для звільнення.

Передбачається, що за власною ініціативою працівник може розірвати трудовий договір без двотижневого строку попередження, але за винятком залучення такого працівника до суспільно-корисних робіт, виконання робіт на об’єктах, віднесених до критичної інфраструктури.

Варто також нагадати, що відповідно до ч. 3 ст. 29 КЗпП ознайомлення працівників з наказами (розпорядженнями), повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків допускається з використанням визначених у трудовому договорі засобів електронного зв’язку. У такому разі підтвердженням ознайомлення вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем і працівником. Однак варто враховувати, що така процедура оформлення трудових відносин має бути чітко врегульована відповідними локальними актами роботодавця.

Щодо варіанта обміну документами через засоби електронного зв’язку. Він може застосовуватися за певної умови. У період дії воєнного стану порядок організації кадрового діловодства та архівного зберігання кадрових документів у районах активних бойових дій роботодавець може визначити самостійно. Це також передбачено вищезазначеним Законом.

Водночас зверніть увагу, що звільнення старости потребує безпосередньої участі відповідної місцевої ради в цьому процесі, яка розглядає та ухвалює це питання на своєму пленарному засіданні. Тож подати документ про звільнення староста в електронному вигляді може, але для повноцінного його розгляду та винесення рішення потрібні умови, за яких місцева рада зможе зібратися на пленарне засіданні.