20.02.2012

iFactor

Форма № 20-ОПП: обговоримо ще раз

Стаття

Форма № 20-ОПП: обговоримо ще раз

 

Про правила подання форми № 20-ОПП та особливості її заповнення ми вже детально розповідали минулого року (див. «ВД», 2011, № 15, с. 5). Водночас очевидно, що ця тема, як і раніше, є надто актуальною. У цій публікації ми ще раз поговоримо про цю форму та роз'яснимо, хто та коли повинен її подавати.

Маргарита Смирнова, консультант газети «Власне Діло»

 

Щодо яких об’єктів подавати форму № 20-ОПП

Вимога інформувати податкові органи про «всі об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням» міститься в пункті 63.3 ПКУ та Порядку № 1588. Реалізується вона шляхом заповнення форми «Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» за формою № 20-ОПП (додаток 11 до Порядку № 1588).

Власне, тут уже перед нами й виникає основне запитання теми під назвою «подання форми № 20-ОПП»: що це за об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням ?

Згідно зі статтею 22 ПКУ «Об'єкт оподаткування» об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податків податкового обов'язку.

Водночас, на нашу думку, у цьому випадку доцільно орієнтуватися не на статтю 22 ПКУ, а на вужче визначення з підпункту 63.3 ПКУ, згідно з яким об'єктами оподаткування та об’єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платників податків виникають обов'язки щодо сплати податків і зборів.

Ще ближче підійти до розуміння того, що потрібно зазначати у формі № 20-ОПП, дозволяє ознайомлення з Довідником типів об'єктів оподаткування, який використовується при складанні Повідомленнядовідка 1.

У ньому ми і побачимо те майно (автомийка, склад дрібнооптовий, хімчистка, автомобіль, тренажерний зал, перукарня тощо) і ті дії (переробка сільськогосподарської продукції, приготування обідів тощо), яку податківці можуть вимагати відображати у формі № 20-ОПП.

Тобто та ж виручка єдиноподатника або дохід від будь-якої діяльності тощо не зазначаються у формі № 20-ОПП. У цій формі зазначається інформація саме про майно та дії, зазначені в Довіднику, у зв'язку з якими у платників податків виникають обов'язки щодо сплати податків і зборів.

При цьому, оскільки ні у ПКУ, ні в Порядку № 1588 не зазначено «пільгові» категорії платників податків, сам факт перебування на будь-якій спеціальній системі оподаткування або наявності будь-яких податкових пільг не може звільняти від необхідності подання форми № 20-ОПП.

 

У яких випадках подавати форму № 20-ОПП

Підставою для подання форми Порядком № 1588 названо такі випадки:

— відразу після проходження державної реєстрації як суб'єкта господарювання;

— у разі зміни типу об’єкта оподаткування;

— у разі зміни найменування об’єкта оподаткування;

— у разі зміни місцезнаходження об’єкта оподаткування;

— у разі зміни стану об’єкта оподаткування;

— інші обставини, пов'язані зі зміною об'єктів оподаткування.

Таким чином, будь-яка якісна або кількісна зміна об'єктів оподаткування тягне за собою необхідність подання форми № 20-ОПП.

У цьому контексті доречно звернути увагу на один спірний нюанс: чи потрібно повідомляти про об'єкти оподаткування, які зареєстровані, створені або відкриті до 2011 року.

У податковій консультації, опублікованій в ЄБПЗ у рубриці «040.07, — особливості обліку платників податків щодо окремих податків», зазначається, що таку форму необхідно подавати у тому числі щодо об'єктів, які виникли до 01.01.2011 р. Податківці вважають свої дії правомірними, оскільки «старі» відомості потрібні для «повноти картини» про об'єкти оподаткування у платників податків.

Частково з вимогою ДПАУ можна погодитися, адже якщо об'єкт виник, припустимо, у 2008 році та змінився у 2011 році, то необхідність подання форми № 20-ОПП є очевидною.

Однак якщо об'єкт оподаткування створений до 2011 року і не змінювався, то, на нашу думку, надавати інформацію про такий об'єкт не потрібно. Аргументом своєї позиції можна вважати той факт, що нормативні акти не мають зворотної сили, а ПКУ або Порядок № 1588 не містять положень, які б вимагали надавати інформацію про об'єкти, які виникли до 2011 року та не змінювалися.

 

Куди подавати форму № 20-ОПП і в які строки

Форма подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення або відкриття до органів ДПС за місцезнаходженням об’єкта оподаткування. Коли таке місце збігається з основним місцем обліку платника податків, усе цілком зрозуміло.

Проблема виникає, якщо об'єкт оподаткування реєструється, створюється або відкривається на території адміністративно-територіальної одиниці, де суб'єкт господарювання не перебуває на обліку.

Згідно з розділом VII Порядку № 1588, якщо у платника податків, крім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або щодо нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному органі ДПС.

Також згідно з розділом VIII Порядку № 1588, якщо у платника податків здійснюється реєстрація, створення або відкриття об’єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку в органі ДПС за місцезнаходженням такого об’єкта в порядку, передбаченому розділом VII Порядку № 1588.

Тобто не можна подати форму № 20-ОПП до органу ДПС, де платник податків не стоїть на обліку. Її можна подати лише за основним або неосновним місцем обліку. Відповідно спочатку потрібно стати на облік за неосновним місцем і вже потім відправляти до відповідного податкового органу форму № 20-ОПП.

 

Оновлена форма № 20-ОПП

Слід зазначити, що новий Порядок № 1588 набув чинності з 06.01.2012 р. (раніше діяв Порядок № 979). Затверджена ним форма № 20-ОПП хоч і ненабагато, але все ж таки відрізняється від тієї, що діяла раніше. Зокрема, в основній таблиці додано такі стани об’єкта оподаткування, як «здається в оренду, орендується».

У зв'язку з цим слід бути уважнішим при виборі бланка — подавати його вже потрібно саме за формою додатка 11 до нового Порядку № 1588.

До зазначеного вище додамо ще декілька слів з приводу місця подання форми № 20-ОПП у тому разі, якщо об'єкт оподаткування реєструється, створюється або відкривається на території адміністративно-територіальної одиниці, де суб'єкт господарювання не перебуває на обліку.

Що робити в разі, коли реєстрація, створення або відкриття такого об’єкта не пов'язані з виникненням на території іншої адміністративно-територіальної одиниці обов'язку з подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або з нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів.

Таким чином, немає формальних підстав для взяття на облік у податковому органі за неосновним місцем обліку. При цьому форму № 20-ОПП, як ми з'ясували, можна подати за основним або неосновним місцем обліку.

Наприклад, ми взяли в оренду офісне приміщення та надали його в суборенду. При цьому немає підстав для сплати збору за спецводокористування, ПДФО, плати за землю, екозбору. Податки з відповідних орендних доходів (наприклад, єдиний податок) ми сплачуємо за основним місцем обліку.

Чи потрібно в такому разі стати на облік у податковому органі за неосновним місцем обліку та подавати до нього форму № 20-ОПП?

На нашу думку, форму № 20-ОПП у такому разі логічніше подавати до податкового органу за основним місцем обліку. Позиція ж податківців може бути й іншою: потрібно стати на облік у податковому органі за місцезнаходженням такого приміщення та подати до нього форму № 20-ОПП.

 

Порядок заповнення форми № 20-ОПП

Умовно форму можна поділити на дві частини:

— шапка, в якій суб'єкт господарювання зазначає відомості про себе: найменування або ІПН, податкова адреса, відомості про відповідальну особу;

— основна частина, що є таблицею, в якій відображаються об'єкти оподаткування.

Зупинимося детальніше на основній частині.

 

№ графи

Що зазначається

1

Порядковий номер

2

Код ознаки інформації.
Інформації про об'єкт оподаткування присвоюється один з чотирьох кодів ознаки:
«1» — первісне подання інформації про об'єкти оподаткування;
«2» — подання інформації про новий об'єкт оподаткування;
«3» — подання інформації у зв'язку зі зміною відомостей про об'єкт оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження тощо)
«4» — подання інформації про зміну стану об’єкта оподаткування

3

Тип об’єкта оподаткування.
Зазначається тип об’єкта оподаткування відповідно до Довідника типів об'єктів оподаткування

4

Найменування об’єкта оподаткування (зазначити за наявності).
Зазначається назва типу об’єкта оподаткування

5

Місцезнаходження об’єкта оподаткування (у разі змін зазначити нове місцезнаходження)

6

Стан об’єкта оподаткування.
Зазначається стан, в якому перебуває об'єкт:
будується/готується до введення в експлуатацію; експлуатується; тимчасово не експлуатується; здається в оренду; орендується; зміна місцезнаходження; непридатний до експлуатації; об'єкт продано/повернено власнику; зміна призначення/перепрофілювання

7

РРО (за наявності зазначити кількість).
До цієї графи вноситься кількість РРО, які експлуатуються на цьому об'єкті

8

Наявність патентів, ліцензій, дозволів.
Очевидно тут потрібно зазначити реквізити відповідних документів, пов'язаних з конкретним об'єктом оподаткування

 

У разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація про такий об’єкт оподаткування надається в Повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому — оновлена інформація про об'єкт оподаткування, який буде створено або відкрито на основі закритого.

 

Відповідальність за неподання форми № 20-ОПП

На думку податківців, у разі неподання такої форми в установлені строки передбачається відповідальність за статтею 117 ПКУ із застосуванням штрафних санкцій:

— на самозайнятих осіб — 170 грн.;

— на юридичних осіб — 510 грн.

Якщо це правопорушення не було усунуто або вчинено повторно протягом року, то штраф становитиме:

— для самозайнятих осіб — 340 грн.;

— для юридичних осіб — 1020 грн.

Водночас, на нашу думку, зазначені вище штрафи не можуть застосовуватися в разі неподання форми № 20-ОПП (детальніше про це ми писали у «ВД», 2011, № 15, с. 10).

 

Актуальні роз'яснення від ДПСУ

Далі в таблиці наведемо деякі роз'яснення податківців з приводу подання та заповнення форми № 20-ОПП з Єдиної бази податкових знань ДПСУ.

 

Стислий висновок

Детальніше про те, що роз'яснили

1

2

Форма № 20-ОПП подається щодо всіх об'єктів оподаткування, у тому числі створених або відкритих до 2011 року

На думку податкового відомства, починаючи з 01.01.2011 р. (дати набуття чинності ПКУ) платники податків зобов'язані повідомляти про всі об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, у тому числі про ті, які були створені або відкриті до 2011 року, органам ДПС за місцезнаходженням таких об'єктів (за основним і неосновним місцями обліку)

Платник податків зобов'язаний подавати форму № 20-ОПП до органів ДПС за місцезнаходженням об'єктів оподаткування

Платник податків зобов'язаний повідомляти про всі об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органам ДПС за місцезнаходженням таких об'єктів (за основним і неосновним місцями обліку).
Якщо платник податків реєструє, створює або відкриває об'єкт оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку.
ДПСУ нагадує, що форма № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення або відкриття об’єкта оподаткування. Зміна відомостей про об'єкт оподаткування також має супроводжуватися поданням форми № 20-ОПП. При цьому в разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація у формі № 20-ОПП відображається двома рядками: в одному рядку — інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється, а у другому рядку — інформація про об'єкт оподаткування, створений або відкритий на основі закритого об’єкта

Зняття з обліку в разі відчуження об’єкта оподаткування

У разі відчуження (повернення власнику) об’єкта оподаткування платник повинен подати до органу ДПС за місцезнаходженням цього об’єкта форму № 20-ОПП, зазначивши у графі «Стан об’єкта оподаткування» фразу «об’єкт відчужений/повернутий власнику».
Якщо орган ДПС за місцезнаходженням відчуженого об’єкта оподаткування був для платника неосновним місцем обліку, то такий платник може бути знятий тут з обліку за умови, що у нього відсутні інші об'єкти і закриті відокремлені підрозділи, у зв'язку з чим платник свого часу був узятий на облік за неосновним місцем обліку

Подання форми № 20-ОПП при значній кількості об'єктів оподаткування

У самій формі Повідомлення № 20-ОПП передбачено, що аркуш Повідомлення з даними розділу 4 подається в кількості, достатній для подання відомостей про всі об'єкти оподаткування. Кількість об'єктів оподаткування, яку можна зазначати у формі № 20-ОПП, не обмежено. Тому платник має можливість додати необхідну кількість рядків у Повідомленні та повідомити про всі об'єкти оподаткування незалежно від їх кількості

Заповнення розділу 4 форми № 20-ОПП

ДПСУ роз'яснила, що у графах розділу 4 «Відомості про об'єкти оподаткування платника податків» форми № 20-ОПП необхідно зазначати таку інформацію:
— у графі «Тип об'єкта оподаткування» — назву типу об’єкта оподаткування, яка вибирається з довідника та найбільш підходить за функціональним призначенням. Якщо платник не знайшов у довіднику відповідного типу об’єкта, то він його визначає самостійно;
— у графі «Найменування об'єкта оподаткування» — назва об’єкта оподаткування (за наявності);
— у графі «Місцезнаходження об'єкта оподаткування» — відповідне місцезнаходження об’єкта;
— у графі «Стан об'єкта оподаткування» — стан, в якому перебуває об'єкт (наприклад, «будується/готується до введення в експлуатацію», «експлуатується», «тимчасово не експлуатується», «зміна місцезнаходження», «непридатний до експлуатації»; «об'єкт відчужений/повернутий власнику», «зміна призначення/перепрофілювання», «здається в оренду/орендується»;
— у графі «РРО» — зазначається кількість РРО, а якщо РРО немає, то ставиться прокреслення;
— у графі «Наявність патентів, ліцензій, дозволів» — зазначається вид діяльності та строк дії документів, пов'язаних з оподаткуванням

Основне місце обліку платника податків — об'єднана ДПІ. Чи потрібно ставати на облік за неосновним місцем обліку в цій самій ОДПІ?

Згідно з роз'ясненнями ДПСУ в разі коли у платника, який перебуває на обліку за основним місцем обліку в ОДПІ, виникають обов'язки щодо подання декларацій або сплати податків на території адміністративно-територіальної одиниці, що обслуговується відділенням ОДПІ, такий платник зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у відповідному відділенні ОДПІ, подавши протягом 10 робочих днів після створення (відкриття) об’єкта оподаткування заяву за формами № 1-ОПП або № 5-ОПП із позначкою «облік за неосновним місцем обліку». Протягом тих самих 10 робочих днів подається й форма № 20-ОПП

 

Документи консультації

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Порядок № 1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

Порядок № 979 Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. № 979.

 

Довідкова інформація (довідка)

1 Із зазначеним Довідником можна ознайомитися на офіційному сайті ДПАУ (www.sta.gov.ua) // Ексклюзив від департаментів // Департамент інформатизації та обліку платників податків // Типи об’єктів оподаткування. Цей Довідник ми наводили також у «ВД», 2011, № 15, с. 12.