12.06.2009

Установлення та закріплення меж прибудинкової території

Відповідь на запитання

Установлення та закріплення меж прибудинкової території

 

Після прийняття новобудови власники квартир створили ОСББ. Як ОСББ може закріпити за собою межі прибудинкової території?

 

Стаття 42 Земельного кодексу від 25.10.2001 р. № 2768-III регулює права ОСББ у цій сфері таким чином:

«1. Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

2. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об’єднанню власників.

3. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.

4. Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації».

Водночас ст. 11 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків» від 29.11.2001 р. № 2866-III допускає можливість того, що ОСББ здійснюватиме функції управителя:

«Об’єднання після набуття статусу юридичної особи може:

прийняти на

власний баланс весь житловий комплекс;

за договором з попереднім власником залишити його балансоутримувачем усього житлового комплексу або його частини;

укласти договір з будь-якою юридичною особою, статут якої передбачає можливість здійснення такої діяльності, про передачу їй на баланс усього житлового комплексу або його частини.

Рішення про прийняття на баланс основних фондів приймається відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів та статуту об’єднання.

Балансоутримувач забезпечує управління

житловим комплексом».

Таким чином, якщо балансоутримувачем будинку стане ОСББ, то воно має право претендувати на контроль над прибудинковою територією відповідного багатоквартирного житлового будинку.

Порядок установлення та закріплення меж прибудинкової територій

було затверджено спільним наказом ДержкомЖКГ, Держкомбуду і ФДМ від 05.04.96 р. № 31/30/53/396. Однак у 2005 році в результаті дерегулювання цей наказ було визнано таким, що втратив чинність.

Наказ зазначених відомств (їх правонаступників) від 13.12.2005 р. № 381/13/3161

містив доручення Держкомзему та Мінбуду затвердити нормативи, які б дозволили наново врегулювати відповідні процедури.

На сьогодні такі нормативи

ще не прийнято, тому органи місцевого самоврядування вирішують ці питання так, як їм заманеться.

Виходячи з описаних обставин, вам слід звернутися за роз’ясненнями до компетентних органів

тієї територіальної громади, на якій розташовано ваш будинок.

 

Зураб Натієв