10.01.2013

Щодо надання роз'яснення з питань виконання будівельних робіт з улаштування вікон та дверей

Лист від 02.11.2012 р. № 40-19-7588

Щодо надання роз’яснення з питань виконання будівельних робіт з улаштування вікон та дверей

 

Лист Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.11.2012 р. № 40-19-7588

 

Відповідно до статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі — Закон).

Згідно із статтею 34 Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі — інспекція державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об’єкта будівництва — щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, згідно з переліком об’єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України; реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт — щодо об’єктів будівництва, що належать до I — III категорій складності.

Крім того, згідно з пунктами 1 та 2 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466, будівельні роботи — роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об’єкта будівництва — щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт (далі — декларація) або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об’єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт; реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації — щодо об’єктів будівництва, що належать до I — III категорій складності;

Реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об’єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв’язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення може проводитися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Відповідно до Довідника термінів улаштування вікон та дверей — це комплекс будівельно-монтажних робіт, які включають обстеження віконних (дверних) прорізів під час будівництва, реконструкції чи ремонту будівель; встановлення блоків (віконних та дверних) у прорізи стін та їх закріплення; улаштування з’єднувальних швів та їх оформлення.

Таким чином, при улаштуванні віконних прорізів, яке передбачає втручання у зовнішні стіни, міжповерхові перекриття та інші несучі конструкції, необхідно керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466.

 

Заступник Голови В. Сташенко

 

КОМЕНТАР

 

У листі, що коментується (далі — Лист), Державна архітектурно-будівельна інспекція України (далі — Інспекція) дає роз’яснення щодо питань виконання будівельних робіт під час улаштування віконних прорізів.

Інспекція зазначила, що при улаштуванні віконних прорізів, яке передбачає втручання у зовнішні стіни, міжповерхові перекриття та інші несучі конструкції, необхідно керуватися постановою КМУ «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 р. № 466 (далі — Постанова № 466), якою затверджені Порядок виконання підготовчих робіт та Порядок виконання будівельних робіт (далі — Порядок).

Аналіз Листа дає підстави говорити про те, що Інспекція дійшла такого висновку виходячи із визначення поняття «улаштування вікон та дверей», яке міститься в Довіднику термінів (див. http://ntp-standard.com.ua/dovidnik-terminiv). Це комплекс будівельно-монтажних робіт, які включають обстеження віконних (дверних) прорізів під час будівництва, реконструкції чи ремонту будівель; встановлення блоків (віконних та дверних) у прорізи стін та їх закріплення; улаштування з’єднувальних швів та їх оформлення.

Крім того нагадаємо про існування такого документа, як ДСТУ-ЗТ Б В.2.6-104:2010 «Конструкції будинків і споруд. Настанова. Улаштування вікон та дверей в стінах будинків», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 03.03.2010 р. № 84 (далі — Стандарт).

Зокрема, Стандарт встановлює вимоги, правила та норми щодо проектування, улаштування та ізоляції вікон та дверей (виробів) у стінах будинків. Стандарт поширюється на вікна та двері, що улаштовують у будинках будь-якого призначення (житлові, громадські, приватної забудови, складські, виробничі тощо). Крім того, Стандарт також містить визначення таких термінів як:

улаштування вікон та дверей — комплекс будівельно-монтажних робіт, які включають роботи з обстеження будинку, проектування, встановлення блоків віконних та дверних в прорізи стін, їх закріплення, подальшу ізоляцію та декоративний захист;

віконний проріз — простір правильної геометричної форми в зовнішній стіні будинку — місце улаштування вікна.

Отже, чи то улаштування вікон та дверей, чи улаштування віконних прорізів— усе це є будівельними роботами, виходячи із наведених вище термінів. А отже, при їх здійсненні необхідно керуватися вимогами діючого законодавства, яке регулює питання у сфері містобудування. Одним із таких документів є Порядок, затверджений Постановою № 466, в якому зазначається, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником, зокрема, після:

— подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Інспекції (її територіальному органу) за місцезнаходженням об’єкта будівництва — щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт (далі — декларація) або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об’єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт;

— реєстрації Інспекцією (її територіальним органом) декларації — щодо об’єктів будівництва, що належать до I — III категорій складності.

Отже, вид документа (повідомлення, декларація), який дає право на виконання будівельних робіт (улаштування віконних прорізів), буде залежати від категорії складності об’єкта, в якому будуть улаштовуватися такі віконні прорізи.

Крім того нагадаємо, що відповідно до п. 4.6 Стандарту роботи з улаштування вікон і дверей необхідно проводити згідно з проектом, робочими кресленнями, проектом на виконання робіт з урахуванням категорії складності будівель цивільного та виробничого призначення залежно від їх архітектурної та технічної характеристики.

При цьому згідно з п.п. 5.1.10 п. 5.1 Стандарту проектування улаштування вікон і дверей проводять для трьох станів будівель:

— для нових будівель, для яких проектування вікон та дверей проводять під час розробки загального проекту будівлі;

— для будівель, де проводять реконструкцію;

— для експлуатуючих будівель, де проводять заміну вікон у приміщеннях під замовлення конкретного споживача (наприклад, окремі квартири).

 

Яна Брусенцова