10.06.2024

Зміна кількості товарів у специфікації: чи можливо?

Бюджетна установа на початку року провела відкриті торги на закупівлю продуктів харчування. Наразі в установі виникла потреба змінити кількість деяких товарів, зазначених у специфікації до укладеного договору. Наприклад, зменшити кількість часнику та збільшити кількість цибулі. При цьому загальна сума укладеного договору не зміниться. Чи можливо так вчинити?

Ні, так вчиняти не варто. Закупівля додаткової кількості продуктів харчування є для замовника додатковою потребою. Відповідно у такому разі замовник має здійснити додаткову закупівлю. Далі пояснимо детальніше.

Чи можливо внести зміни до договору?

За загальним правилом внести зміни до договору, укладеного за результатами відкритих торгів, сторони можуть лише у разі зміни його істотних умов. Вичерпний перелік підстав, коли замовнику дозволено змінювати істотні умови договору та укладати додаткову угоду, наведено в п. 19 постанови № 1178*.

* Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178.

Проте жодна із цих підстав для внесення змін до договору закупівлі не стосується ситуації нашого читача. Пояснимо чому.

Так, з одного боку, замовник може зменшити обсяг закупівлі відповідно до п.п. 1 п. 19 постанови № 1178. Тож начебто зменшити кількість однієї позиції товару (продуктів харчування), зазначеного в специфікації до договору, цілком можливо на законних підставах.

Утім, одночасно збільшити обсяг закупівлі за іншою позицією у замовника немає підстав. Оскільки жодна з підстав для внесення змін до договору закупівлі не передбачає можливості збільшувати обсяг закупівлі після підписання договору до повного виконання зобов’язань сторонами у повному обсязі.

Отже, закупівельне законодавство не дозволяє замовнику вносити зміни до специфікації у такий спосіб, як зазначив читач. Тобто зменшити кількість одного товару та водночас збільшити кількість за іншою позицією товару у замовника не вийде. При цьому не має значення, що загальна сума укладеного договору залишається незмінною. Для розв’язання ситуації читача цей факт неважливий.

Але засмучуватися не варто, адже вихід є і він досить простий, а головне — цілком законний.

Як діяти замовнику?

Насамперед у зазначеній ситуації замовник може зменшити обсяг закупівлі на підставі п.п. 1 п. 19 постанови № 1178. Такі зміни сторони оформляють шляхом укладання додаткової угоди до закупівельного договору.

А от для закупівлі додаткової кількості іншого товару доведеться діяти інакше.

Так, виникнення додаткової потреби в закупівлі товару, роботи чи послуги, яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом закупівлі, є новим предметом закупівель. У такому разі очікувану вартість такого предмета закупівлі замовник не додає до очікуваної вартості тотожного предмета закупівлі. Це передбачено п. 15 постанови № 1178.

З огляду на це, замовник для закупівлі додаткової кількості товару обирає вид закупівлі з урахуванням вартісних меж, визначених постановою № 1178. Відповідно він має здійснити додаткову закупівлю необхідної кількості продуктів харчування шляхом:

— або укладання прямого договору;

— або проведення відкритих торгів з урахуванням вимог постанови № 1178;

— або використання е-каталогу з урахуванням вимог Порядку № 822*.

* Порядок формування та використання електронного каталогу, затверджений постановою КМУ від 14.09.2020 № 822.

Отже, у разі додаткової закупівлі товару така закупівля вважається новим предметом договору і новим предметом закупівлі. Тому не забудьте додати таку нову закупівлю до річного плану закупівель. Після цього слід оприлюднити відповідні документи в електронній системі закупівель з огляду на обраний вид закупівлі.

Висновки

  • Закупівельне законодавство не дозволяє замовнику одночасно збільшувати кількість одного товару за рахунок зменшення кількості іншого.
  • Закупівля додаткових товарів — новий предмет договору та новий предмет закупівлі.