Легальна самозайнятість для репетиторів: як правильно платити податки та реєструватись як ФОП

25.05.2023 774

Інтерес до репетиторства зростає кожного дня, адже це зручний варіант непогано заробити додатково для вчителів або спеціалістів з деяких галузей. Однак, все має бути легально, а тому варто оформити себе як ФОП – фізична особа-підприємець. Якщо казати просто, то це людина, яка працює сама на себе. Така діяльність має декларуватись, а також оподатковується – все залежить від діяльності, яку проводить людина.

Підготовлено за підтримки освітнього маркетплейсу BUKI: https://buki.com.ua/tutors/accountancy/

Самозайнятість для репетитора: переваги та недоліки

Перш за все, розберемось із поняттям самозайнятість. Це незалежна трудова діяльність (сюди входить і самостійне виготовлення товарів або інші послуги), які не потребують найманої праці чи зовнішнього контролю. Іншими словами, людина працює на себе, а не від імені компанії чи за наймом у підприємця.

Саме це і робить репетитор: він не залежить ні від кого, окрім як від себе, надаючи свої послуги. Тож якщо репетиторство – це ваше покликання, необхідно зареєструватись як ФОП – тоді ви зможете спокійно працювати, при цьому будучи абсолютно чистим перед законом. В іншому випадку вам загрожує чималий штраф або навіть ув’язнення – залежно від того, скільки ви не сплатили в державний бюджет.

Переваги роботи репетитором над вчителюванням досить очевидні:

  • Зручний графік – його можна підлаштовувати під власні плани.
  • Заняття проводяться з одним учнем, а не з цілою групою. Навчати одного набагато простіше, адже не треба намагатись заспокоїти решту.
  • Відсутність паперової роботи. Репетитор має попіклуватись щодо оформлення ФОПа, а далі треба зосередитись лише на роботі. Вчитель же має відмічати відсутніх, ставити оцінки, перевіряти зошити і не тільки.

Недоліків же досить мало:

  • Необхідно все робити самому. Це стосується пошуку учнів, заповнення анкети на ресурсах, купівля матеріалів тощо.
  • Можливі питання від податкової, якщо вчасно не зареєструвати доходи та не сплачувати податки.