10.10.2011
ЩО РОБИТИ З МАТЕРІАЛАМИ, ЯКІ ЗАЛИШИЛИСЯ ПІСЛЯ ЗАМІНИ ВІКОН
Наталія СЕВОСТЬЯНОВА, заступник начальника управління — головний бухгалтер Державного казначейства в Харківській області
Селищна рада встановила нові металопластикові вікна в дитячому садку. Після демонтажу старих вікон залишилися відходи деревини та бите скло.
Що робити з відходами деревини, якщо вони не можуть бути використані для опалення приміщення? Чи необхідно оприбутковувати такі відходи на баланс установи?
(Донецька обл.)
Насамперед нагадаємо: питання щодо заміни вікон неодноразово розглядалися на сторінках нашого видання (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2009, № 19, 38; 2011, № 24).
Як правило, при демонтажі старих вікон залишаються різні відходи (шматки штукатурки, цегли, теплоізоляційного матеріалу, дерев’яні рами, скло, підвіконня тощо). Для визначення придатності таких матеріальних цінностей до подальшої експлуатації, а також для оформлення необхідної документації для списання цих цінностей наказом керівника установи створюється постійно діюча комісія з урахуванням вимог
Типової інструкції про порядок списання майна бюджетних установ, затвердженої наказом Держказначейства від 29.11.2010 р. № 447. Саме комісія встановлює можливість подальшого використання таких матеріальних цінностей та проводить їх оцінку.У ситуації, що розглядається, відходи деревини, які залишилися після демонтажу старих дерев’яних рам, установа може використовувати, наприклад, для проведення ремонту, опалення приміщення в опалювальний сезон або ж продати такі відходи будь-кому бажаючому.
Насамперед комісія повинна встановити
можливість використання таких матеріалів на зазначені цілі, після чого провести їх оцінку. За цією оціночною вартістю їх і буде оприбутковано на баланс установи. При визначенні вартості оприбуткованих матеріалів можна орієнтуватися на ціни, установлені пунктами прийому вторинної сировини у вашому регіоні. Для точнішого визначення вартості також можна використовувати інформацію з прайс-листів, а також орієнтуватися на ринкові ціни, що склалися в регіоні.Здійснюючи оцінку таких відходів, комісія визначає не лише їх вартість, а й кількість (як правило, у кубічних чи квадратних метрах, або в кілограмах, коли йдеться про склобій).
Результати такої діяльності комісія відображає в
акті оцінки відходів. Цей документ складається в довільній формі, оскільки чинним законодавством не передбачено його типової форми.Крім того, у цьому випадку установі необхідно подати до органу Держказначейства не пізніше останнього робочого дня звітного місяця
Довідку про надходження в натуральній формі (додаток 51 до Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Держказначейства від 25.05.2004 р. № 89). Приклад заповнення такої Довідки було наведено в газеті «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 24, с. 36.Відходи, що залишилися після демонтажу старих вікон, оприбутковуються на баланс
за дебетом субрахунку 239 «Інші матеріали».Досить часто при заміні вікон демонтовані старі дерев’яні рами, які протрухлявіли та перетворилися на порохно та розсипаються, узагалі не придатні до подальшого використання. У цьому випадку комісія повинна прийняти обґрунтоване рішення про те, що оприбутковувати такі відходи на баланс установи недоцільно.
Що стосується битого скла, яке залишилося після демонтажу старих дерев’яних рам, то комісії потрібно буде визначити шляхи його подальшого використання.
У зв’язку з цим зазначимо, що склобій уключено до
Зеленого переліку відходів, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2000 р. № 1120. І хоча відходи, уключені до цього переліку, не належать до категорії небезпечних, проте їх власник (установа) не повинен накопичувати такі відходи в місцях утворення, а має позбавлятися від них шляхом утилізації або знищення.До речі, склобій приймають спеціалізовані підприємства, інформацію про які можна знайти у ЗМІ або інтернет-ресурсах. Здавши його такому підприємству, ви вб’єте відразу двох зайців — і позбавитеся від непотрібних відходів, і отримаєте за них певну плату. Отримані кошти зараховуються до доходу спецфонду кошторису установи як доходи від реалізації майна (підгрупа 4 групи 1 власних надходжень бюджетних установ). Згідно зі ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI такі кошти повинні витрачатися на ремонт, модернізацію або придбання нових необоротних активів та матеріальних цінностей, покриття витрат, пов’язаних з організацією збирання та транспортування відходів на приймальні пункти, господарські потреби установи, уключаючи оплату комунальних послуг та енергоносіїв.