30.01.2012

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. № 1418

Постанова від 18.01.2012 р. № 23

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. № 1418

Постанова від 18.01.2012 р. № 23

 

Кабінет Міністрів України постановляє:

Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. № 1418 «Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров’я» зміни, що додаються.

 

Прем’єр-міністр України М. Азаров

 

 

Затверджено постановою КМУ від 18.01.2012 р. № 23

Зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2009 р. № 1418

 

1. У назві та пункті 1 постанови слова «лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою» замінити словами «медичним та фармацевтичним працівникам».

2. У Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров’я (далі — Порядок), затвердженому зазначеною постановою:

1) у назві та пункті 2 Порядку слова «лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою» замінити словами «медичним та фармацевтичним працівникам»;

2) пункти 1 та 3 Порядку викласти у такій редакції:

«1. Дія цього Порядку поширюється на медичних та фармацевтичних працівників, які працюють на зазначених у пункті 3 цього Порядку посадах у будь-яких державних та комунальних установах, закладах, організаціях незалежно від підпорядкування і умови оплати праці яких визначаються відповідно до умов оплати праці працівників державних та комунальних закладів охорони здоров’я, крім посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби України.»;

«3. Надбавка за вислугу років виплачується керівникам закладів охорони здоров’я, їх заступникам з числа лікарів, заступникам головного лікаря з медсестринства, керівникам структурних підрозділів з числа лікарів, головним медичним сестрам, лікарям усіх спеціальностей, професіоналам з вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я, керівникам фармацевтичних (аптечних) закладів, їх заступникам, керівникам структурних підрозділів з числа провізорів і фармацевтів, провізорам усіх спеціальностей, фахівцям з базовою вищою та неповною вищою медичною і фармацевтичною освітою усіх спеціальностей та помічникам ентомолога.»;

3) у пункті 4 Порядку:

в абзацах другому, п’ятому та сьомому слова «лікарів і фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою» виключити;

після абзацу сьомого доповнити новим абзацом такого змісту:

«час військової служби, служби в органах і підрозділах цивільного захисту, служби у Держспецзв’язку, служби у підрозділах Держспецтрансслужби, служби осіб рядового і начальницького складу на зазначених у пункті 3 цього Порядку посадах у Збройних Силах, інших військових формуваннях та правоохоронних органах України і колишнього СРСР;»

У зв’язку з цим абзац восьмий вважати абзацом дев’ятим.

 

КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ МОЗ

ЗМІНИ У ВИПЛАТІ НАДБАВКИ ЗА ВИСЛУГУ РОКІВ МЕДИЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ

З метою врегулювання проблемних питань щодо надання надбавки за вислугу років працівникам закладів охорони здоров’я постановою, що коментується, унесено зміни до Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров’я, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2009 р. № 1418 (далі — Порядок № 1418). Розглянемо їх докладніше.

 

Установлення надбавки за вислугу років фармацевтичним працівникам

Згідно з попередньою редакцією п. 1 Порядку № 1418 його дія поширювалася тільки на лікарів і фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою, тобто медичних працівників. Установлення фармацевтичним працівникам надбавки за вислугу років не передбачалося.

Змінами, які вносяться, передбачено, що тепер право на встановлення надбавки за вислугу років згідно з Порядком № 1418 мають також фармацевтичні працівники фармацевтичних (аптечних) закладів, а саме:

— керівники та їх заступники;

— керівники структурних підрозділів з числа провізорів і фармацевтів;

— провізори всіх спеціальностей;

— фахівці з базовою вищою та неповною вищою медичною і фармацевтичною освітою всіх спеціальностей.

Слід зауважити, що згідно з п. 3 Переліку закладів охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 28.10.2002 р. № 385, фармацевтичними (аптечними) закладами охорони здоров’я є:

— аптека;

— аптечна база (склад);

— база (склад) медичної техніки;

— база спеціального медичного постачання (центральна, республіканська, обласна);

— контрольно-аналітична лабораторія;

— лабораторія з аналізу якості лікарських засобів;

— магазин (медичної техніки, медичної оптики).

Нагадаємо також, що Перелік провізорських посад у закладах охорони здоров’я затверджено наказом МОЗ від 28.10.2002 р. № 385 (див. таблицю).

 

Перелік провізорських посад у закладах охорони здоров’я

 

Посади провізорів-спеціалістів

Провізорська спеціальність

I. Керівники фармацевтичних (аптечних) закладів та їх заступники

1

Завідувач

Організація і управління фармацією

2

Директор

— " —

3

Начальник

— " —

4

Заступники з числа провізорів (завідувача, директора, начальника)

— " —

II. Керівники структурних підрозділів

1

Завідувач

Провізорська спеціальність за профілем структурного підрозділу

2

Начальник

— " —

3

Заступники з числа провізорів (завідувача, начальника)

— " —

4

Завідувач аптечного пункту

— " —

III. Провізори-спеціалісти

1

Старший провізор

Організація і управління фармацією

2

Провізор

Загальна фармація

3

Провізор-косметолог

— " —

4

Провізор-аналітик

Аналітично-контрольна фармація

5

Провізор клінічний

Клінічна фармація

6

Провізор-інтерн

Відповідна спеціальність

 

Нагадаємо, що згідно з п. 9 Порядку № 1418 установлення надбавки за вислугу років або зміна її розміру здійснюється з початку місяця, що настає за місяцем роботи, в якому виникло право на надбавку. Отже, оскільки постанова, яка коментується, набула чинності 25 січня 2012 року, то з лютого 2012 року таким працівникам має бути встановлено надбавку за вислугу років виходячи з наявного стажу роботи.

 

Установлення надбавки за вислугу років помічнику ентомолога

Постановою, що коментується, вирішено питання про встановлення надбавки за вислугу років помічникам ентомолога санітарно-епідеміологічних станцій.

Насамперед зауважимо, що відповідно до Класифікаторапрофесій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 01.11.2010 р. № 327 (далі — Класифікатор професій), професійну назву «помічник ентомолога» утворено із застосуванням похідного слова «помічник» до професії «ентомолог» згідно з додатком В до Класифікатора професій.

Ентомолог і помічник ентомолога є фахівцями з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я.

До змін, що коментуються, помічник ентомолога не мав права на встановлення надбавки за вислугу років ані відповідно до Порядку № 1418, ані згідно з Порядком виплати надбавки за вислугу років посадовим особам державної санітарно-епідеміологічної служби України, затвердженим постановою КМУ від 26.08.2009 р. № 910 (посаду «помічник ентомолога» не було зазначено в п. 2 цього Порядку).

Тепер же змінами, що вносяться, посаду «помічник ентомолога» включено до переліку посад, за якими працівникам, які їх обіймають, установлюється надбавка за вислугу років згідно з Порядком № 1418.

Отже, з лютого 2012 року таким працівникам має бути встановлено надбавку за вислугу років виходячи з наявного стажу роботи.

 

Вирішення питання щодо включення до стажу для виплати надбавки за вислугу років періоду військової служби

Згідно з Порядком № 1418 надбавка за вислугу років встановлюється у відсотках до посадового окладу залежно від стажу роботи (більше 3 років — 10 %; більше 10 років — 20 %; більше 20 років — 30 %). Періоди роботи, що включаються до стажу для встановлення надбавки, наведено в п. 4 Порядку № 1418.

До змін, що коментуються, Порядком № 1418 не було передбачено зарахування періоду військової служби у Збройних Силах, інших військових формуваннях та правоохоронних органах на посадах медичних працівників (за винятком строкової служби, за умови, що до призову в армію особа працювала на посаді медпрацівника) до стажу, що надає право на надбавку за вислугу років.

Змінами, що вносяться, передбачено, що до стажу роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховуються також періоди військової служби, служби в органах та підрозділах цивільного захисту, служби в Держспецзв’язку та в підрозділах Держспецтрансслужби, служби осіб рядового і начальницького складу на вказаних у п. 3 Порядку № 1418 посадах у Збройних Силах, інших військових формуваннях і правоохоронних органах України та колишнього СРСР.

Тепер положення Порядку № 1418 узгоджуються з п. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 р. № 2232-XII, згідно з яким час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Таким чином, з набуттям чинності постановою, що коментується, до стажу роботи, який надає право на встановлення надбавки, необхідно включити періоди військової служби, виходячи з якого встановити надбавку за вислугу років з лютого 2012 року, коли фактично у працівника виникло право на таку надбавку (на зміну розміру надбавки).

На завершення зауважимо, що надбавка за вислугу років уключається до загального доходу працівника як складова заробітної плати та не має разового характеру. Отже, згідно з п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078, така надбавка підлягає індексації. При цьому місяць установлення надбавки є базовим з метою проведення індексації за умови, що сума підвищення заробітної плати у зв’язку з установленням надбавки перекриє суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці.

 

Анжела КУПЛИВАНЧУК,
 заступник начальника управління — начальник
 відділу нормування і оплати праці та роботи
 з місцевими бюджетами Управління планування,
 фінансування видатків бюджету та оплати праці
 Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення МОЗ України