30.01.2012
ЧИ МОЖЛИВЕ ПРИДБАННЯ ПРОЇЗНИХ КВИТКІВ ЗА КОШТИ СПЕЦФОНДУ
Тетяна РЯБУХА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Чи правомірно здійснювати видатки на проїзні квитки на маршрутку для працівників бюджетної організації, які проживають у місті, а працюють у селі, за рахунок коштів спеціального фонду кошторису, а саме за рахунок коштів, які надходять від надання платних послуг?
(Івано-Франківська обл.)
У цьому запитанні йдеться про відшкодування вартості проїзду працівників від міста, у якому вони мешкають, до села, в якому знаходиться їх місце роботи.
Слід зазначити, що чинне законодавство не передбачає зобов’язань роботодавця щодо відшкодування вартості проїзду працівників від місця проживання до місця роботи. У зв’язку з цим бюджетна організація не має права проводити видатки на проїзд працівників від місця їх проживання до роботи та у зворотному напрямку ні за кошти загального фонду, ні за кошти спеціального фонду кошторису.
Проїзд працівників може бути оплачений у випадку їх відрядження, а також якщо характер їх робочої діяльності передбачає здійснення ними службових поїздок протягом робочого дня міським транспортом.
Проїзд працівників може бути оплачений за рахунок коштів спеціального фонду кошторису, а саме за рахунок коштів, які надходять від надання платних послуг, лише у випадку, якщо службові поїздки чи відрядження безпосередньо пов’язані з наданням платних послуг і вартість проїзду включена до вартості платної послуги. Пояснимо чому.
Перш за все нагадаємо, що бюджетні установи можуть надавати тільки ті види платних послуг, які передбачені переліками дозволених платних послуг, визначеними нормативними документами для відповідних галузей бюджетної сфери.
Плата за послуги розраховується на кожний окремий вид послуг відповідно до калькуляції витрат. До вартості послуги входять усі затрати, пов’язані з наданням відповідної послуги.
Плата за послуги, що надаються бюджетними установами, належить до першої підгрупи першої групи власних надходжень бюджетних установ відповідно до п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ). Такі надходження мають постійний характер і обов’язково плануються . Кошти, отримані від надання платних послуг, включаються до складу спеціального фонду кошторису бюджетної установи.
Видатки спеціального фонду за рахунок власних находжень плануються у такій послідовності: в першу чергу за встановленими напрямами використання, потім на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов’язань за спеціальним та загальним фондами кошторису та на здійснення заходів, пов’язаних з виконанням основних функцій установи, які не забезпечені в повному обсязі видатками загального фонду.
Відповідно до п. 4 ст. 13 БКУ надходження першої підгрупи першої групи власних надходжень бюджетних установ використовуються на покриття витрат, пов’язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю.