19.03.2012
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ЩОДО ПОРЯДКУ ЗАСТОСУВАННЯ ПУНКТУ 3.20 ТИПОВОГО ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Лист від 16.02.2012 р. № 2/1-14-375
На лист <..> про надання роз’яснення щодо порядку застосування пункту 3.20 Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 р. № 930 (із змінами) (далі — Типове положення), департамент загальної середньої та дошкільної освіти повідомляє.
Пункт 3.20 Типового положення регулює питання атестації педагогічних працівників, які працюють лише на посадах вчителів та викладачів. При суміщенні працівниками педагогічних посад в одному навчальному закладі їх атестація здійснюється з кожної із займаних посад, як це визначено пунктом 3.18 Типового положення.
Порядок оплати праці педагогічних працівників, які роботу на посаді вчителя суміщають з роботою на іншій педагогічній посаді (вихователя, педагога-організатора, практичного психолога тощо), регулюється Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 р. № 102, та наказом Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ».
КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ ДЕРЖФІНІНСПЕКЦІЇ
ВИМОГИ ТИПОВОГО ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ
ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ: ЗАСТОСОВУЄМО ПРАВИЛЬНО
Питання атестації та оплати праці педагогічних працівників, які в одному закладі обіймають різні педагогічні посади, а також мають педагогічне навантаження з декількох предметів, неодноразово розглядалися на сторінках газети «Бюджетна бухгалтерія».
Не залишає їх поза увагою і профільне Міністерство, підтвердженням чого є лист, що коментується. Частково це спричинено тим, що з 23 січня 2012 року Типове положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом Міносвіти від 06.10.2010 р. № 930 (далі — Типове положення № 930), зазнало змін.
Як відомо, п. 1.5 Типового положення № 930 установлено, що атестація педагогічних працівників навчальних та інших закладів є обов’язковою. І перш за все за результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника обійманій посаді (п. 1.2 Типового положення № 930). Із цього випливає таке: якщо працівник обіймає декілька педагогічних посад, то атестацію на відповідність він має проходити за всіма посадами.
Це підтверджує й оновлений п. 3.18 Типового положення № 930, згідно з яким при суміщенні працівниками педагогічних посад в одному навчальному закладі їх атестація здійснюється за кожною з посад.
Отже, педагогічний працівник, який суміщує педагогічні посади, тобто разом зі своєю основною посадою виконує додаткову роботу за іншою педагогічною посадою, проходить атестацію за кожною з посад не рідше одного разу на п’ять років.
Відповідно до п. 3.20 Типового положення № 930 учителі та викладачі, які мають педагогічне навантаження з декількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за фахом. У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження. Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з предметів інваріантної складової змісту загальної середньої освіти. При цьому, як підкреслило МОНМС у листі, що коментується, п. 3.20 Типового положення № 930 регулює питання, пов’язані з атестацією педагогічних працівників, які працюють лише на посадах учителів та викладачів і мають педагогічне навантаження з декількох предметів.
При цьому, як зауважило МОНМС, порядок оплати праці педагогічних працівників, які суміщають роботу вчителя з роботою на іншій посаді (вихователя, педагога-організатора, практичного психолога тощо), регулюється Інструкцією про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженою наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі — Інструкція № 102), та наказом Міносвіти «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі — наказ № 557).
Розглянемо декілька прикладів. При цьому для наочності розрахунок зарплати здійснимо без урахування обов’язкових доплат і надбавок.
Приклад 1. Учителю хімії та біології загальноосвітньої школи під час проходження атестації у квітні 2011 року було встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії». У зв’язку з браком педагогічних працівників з вересня 2011 року він також веде уроки інформатики, з якої заздалегідь пройшов курси підвищення кваліфікації. Його педагогічне навантаження з хімії та біології становить 15 годин на тиждень, з інформатики — 4 години на тиждень.
У цьому випадку відповідно до п. 3.20 Типового положення № 930 присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» поширюється на все педагогічне навантаження. Згідно з додатком 6 до наказу № 557 тарифні розряди педагогічним працівникам установлюються за результатами атестації. У нашому випадку вчителю, який має вищу кваліфікаційну категорію, установлюється 12-й тарифний розряд, якому на 01.01.2012 р. відповідає посадовий оклад у розмірі 1639 грн.
Заробітна плата за години викладання в березні 2012 року становитиме:
1639 грн. : 18 год. х (15 год. + 4 год.) = 1730,06 грн.
Приклад 2. Практичному психологу загальноосвітньої школи у квітні 2010 року було присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії». Крім того, цей працівник проводить уроки основ здоров’я (4 год. на тиждень) і веде гурток з рукоділля (2 год. на тиждень).
Відповідно до п. 3.18 Типового положення № 930 він має проходити атестацію відразу за трьома педагогічними посадами: як практичний психолог, учитель основ здоров’я та керівник гуртка.
Водночас як учитель основ здоров’я та керівник гуртка цей працівник атестацію ще не проходив.
У зв’язку з цим заробітна плата працівника у березні 2012 року становитиме:
Посада | Тарифний розряд (підстава) | Розмір зарплати, грн. |
Практичний психолог | 10 | 1407,00 |
Учитель основ здоров’я | 9 | 297,11 |
Керівник гуртка | 8 | 140,89 |
Приклад 3. Учитель початкових класів має кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» та педагогічне навантаження в розмірі 19 год. на тиждень. У цьому самому навчальному закладі він працює вихователем групи продовженого дня на 0,5 ставки (15 год. на тиждень) і керує гуртком «Юний натураліст» (2 год. на тиждень).
Відповідно до п. 3.18 Типового положення № 930 він має проходити атестацію відразу за трьома педагогічними посадами: як учитель початкових класів, вихователь групи продовженого дня та керівник гуртка. У зв’язку з тим, що цей працівник працює вихователем групи продовженого дня та керівником гуртка лише з вересня 2011 року, атестацію за цими посадами він ще не проходив.
У цьому випадку заробітна плата працівника у березні 2012 року становитиме:
Посада | Тарифний розряд (підстава) | Розмір зарплати, грн. |
Учитель початкових класів | 11 | 1607,61 |
Вихователь ГПД | 9 | 668,50 |
Керівник гуртка | 8 | 140,89 |
Приклад 4. Тренер-викладач ДЮСШ працює за сумісництвом у загальноосвітній школі вчителем фізкультури з педагогічним навантаженням 9 год. на тиждень (у березні 2012 року він провів 38 уроків). Відповідно до Порядку проведення атестації тренерів та спортивних суддів, фахівців з питань фізкультурно-спортивної реабілітації, які беруть участь у фізкультурно-оздоровчих, фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах для інвалідів, затвердженого наказом МОНМС від 20.09.2011 р. № 1078, йому як тренеру-викладачу ДЮСШ було встановлено вищу кваліфікаційну категорію.
Згідно з п. 3.18 Типового положення № 930 педагогічні працівники, які працюють у навчальних закладах за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору, атестуються на загальних підставах. Таким чином, цей працівник має проходити атестацію і як учитель фізкультури. Без проведення атестації йому як учителю фізкультури на підставі додатка 6 до наказу № 557 буде встановлено 9-й тарифний розряд.
Відповідно до п. 73 Інструкції № 102 для працівників підприємств, організацій та установ, які залучаються для педагогічної роботи, здійснюється погодинна оплата праці.
Таким чином, заробітна плата за години викладання уроків фізкультури в загальноосвітній школі у березні 2012 року становитиме:
1337,00 грн. : 76,2 год. х 38 год. = 666,75 грн.
Приклад 5. Директор загальноосвітньої школи (15-й тарифний розряд) проводить уроки алгебри та геометрії з навантаженням 9 год. на тиждень. Як учителю йому за результатами атестації було встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» та педагогічне звання «вчитель-методист».
Хоча в цьому випадку посада «директор загальноосвітнього навчального закладу» відповідно до Переліку посад педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963, належить до педагогічних, атестацію згідно з Типовим положенням № 930 директор не проходить. Такий працівник проходить атестацію тільки на посаді вчителя. Посадовий оклад директора за наявності педагогічного звання «вчитель-методист» підвищуватися на 15 % не буде.
У цьому випадку заробітна плата працівника у березні 2012 року становитиме:
Посада | Тарифний розряд (підстава) | Розмір зарплати, грн. |
Директор | 15 | 1994,00 |
Учитель алгебри | 12, з урахуванням підвищення окладу на 15 % за звання «вчитель-методист» | 942,43 |
Приклад 6. Учителю фізики та математики загальноосвітньої школи під час проходження атестації у квітні 2008 року було встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії». У січні 2008 року вчитель проходив курси підвищення кваліфікації з предмета «Основи здоров’я», а у 2010 році здобув другу вищу освіту за фахом «учитель інформатики». З вересня 2011 року він також веде уроки інформатики. У березні 2012 року працівник заміщав учителя основ здоров’я, який перебував на курсах підвищення кваліфікації (8 уроків). Його педагогічне навантаження з фізики та математики становить 20 год. на тиждень, з інформатики — 4 год. на тиждень.
У цьому випадку відповідно до п. 3.20 Типового положення № 930 присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст першої категорії» поширюється на все педагогічне навантаження.
Заробітна плата за години викладання у березні 2012 року становитиме:
Посада | Тарифний розряд (підстава) | Розмір зарплати, грн. |
Учитель фізики та математики | 11 | 1692,22 |
Учитель інформатики | 11 | 338,44 |
Заміна уроків основ здоров’я | 11 | 159,90 |
Світлана МЕРЕНКОВА,
провідний державний фінансовий інспектор
Харківської об’єднаної державної фінансової інспекції