26.03.2012

Включення премій до розрахунку середньої зарплати згідно з Порядком № 100

Відповідь на запитання

ВКЛЮЧЕННЯ ПРЕМІЙ ДО РОЗРАХУНКУ СЕРЕДНЬОЇ ЗАРПЛАТИ ЗГІДНО З ПОРЯДКОМ № 100

 

Неля СИНЬКО, начальник відділу організації заробітної плати та вдосконалення законодавства з оплати праці Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці

 

Розрахунковим періодом для обчислення матеріальної допомоги на оздоровлення держслужбовцю, що виплачується в розмірі середньомісячної заробітної плати, є жовтень — листопад 2011 року.

У жовтні 2011 року держслужбовець перебував у відрядженні 11 робочих днів.

У листопаді 2011 року йому нараховано:

— премію за листопад у розмірі посадового окладу;

— премію за жовтень у розмірі посадового окладу за фактично відпрацьовані дні жовтня.

Просимо дати роз’яснення щодо правильності включення премій до розрахунку середньомісячної заробітної плати такого працівника.

(м. Харків)

 

Згідно з п.п. 3 п. 2 постанови КМУ «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268 державним службовцям матеріальна допомога на оздоровлення надається в розмірі, що не перевищує середньомісячну заробітну плату працівника.

Розрахунок середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження (крім випадків оплати часу відпусток) відповідно до п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), здійснюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці, що передують події, з якою пов’язана виплата.

Середньомісячну заробітну плату розраховують згідно з п. 8 Порядку № 100 шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячну кількість робочих днів у розрахунковому періоді .

Середньоденна заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані робочі дні протягом 2 місяців на кількість відпрацьованих робочих днів за цей період.

Середньомісячна кількість робочих днів визначається діленням на 2 сумарної кількості робочих днів за останні 2 календарні місяці згідно із затвердженим графіком роботи установи, організації.

При визначенні сумарного заробітку за розрахунковий період ураховуються виплати, наведені в п. 3 Порядку № 100, та не враховуються виплати, зазначені в п. 4 цього Порядку.

До виплат, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, належать премії, що не мають разового характеру.

Згідно з п. 3 Порядку № 100 премії включаються до заробітку того місяця, на який вони припадають відповідно до розрахункової відомості із заробітної плати.

Якщо розрахункові місяці відпрацьовано повністю, то щомісячні премії враховуються в повній сумі в тому місяці, в якому вони нараховані. Інші види премій (квартальна, піврічна) уключаються до заробітку в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Отже, Порядком № 100 чітко визначено, що премії враховуються в місяці, в якому вони нараховані згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату, незалежно від того, за який місяць цю премію нараховано.

Тому, якщо згідно з наказом керівника працівнику в розрахунковому періоді було виплачено щомісячну премію, то вона враховується в повній сумі в місяці, в якому вона нарахована, незалежно від того, за який місяць її нараховано (за умови, що працівником у розрахунковому періоді робочі дні відпрацьовано повністю) .

Якщо ж кількість робочих днів у розрахунковому періоді працівником відпрацьовано не повністю, то премії при розрахунку середньої зарплати за останні 2 календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді (це стосується випадків, коли працівник хворів, перебував у відрядженні, відпустці тощо).

У разі якщо щомісячні премії збігаються з місяцями, за які вони нараховані (місяці розрахункового періоду), наприклад у листопаді за листопад, і вони вже обчислені пропорційно відпрацьованому часу, то такі премії включаються до заробітку у фактично нарахованому розмірі.*

* На це звертало увагу Мінпраці в листі від 13.09.2010 р. № 804/13/84-10 (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2010, № 42). — Прим. ред.

Стосовно цього випадку розрахунок матеріальної допомоги здійснюється так (див. с. 29):

 

Дані

Розрахунковий період

Усього, грн.

Участь у розрахунку середньої зарплати

жовтень

листопад

Нараховано за розрахунковий період, грн.:

— посадовий оклад

483,33

1015,00

1498,33

Враховується

— доплата за ранг

33,33

70,00

103,33

Враховується

— надбавка за вислугу років

103,33

217,00

320,33

Враховується

— надбавка за високі досягнення у праці

310,00

651,00

961,00

Враховується

— премія щомісячна*

Не виплачувалася

1499,00
(1015,00 (премія за листопад) + 484,00 (премія за жовтень))

1499,00

Враховуються пропорційно відпрацьованому часу (п. 3 Порядку № 100)

середній заробіток за період відрядження (11 днів)

1485,66

1485,66

Не враховується

— індексація

341,31

361,50

702,81

Враховується

Фактично відпрацьовано робочих днів у розрахунковому періоді, роб. дн.

10

22

32

Норма робочого часу за графіком роботи установи, роб. дн.

21

22

43

* Згідно з Положенням про преміювання премія нараховується за фактично відпрацьовані дні.

 

Слід пам’ятати: згідно з абз. 2 п. 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати за останні 2 місяці також не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних та громадських обов’язків, щорічної та додаткових відпусток, відрядження тощо) та допомога по тимчасовій непрацездатності.

Розрахуємо суму матеріальної допомоги.

1. У розрахунковому періоді робочі дні відпрацьовано не повністю, оскільки працівник перебував у службовому відрядженні. У зв’язку з цим премія:

— нарахована в листопаді за жовтень, враховується пропорційно відпрацьованому часу: 484,00 грн. : : 43 роб. дн. х 32 роб. дн. = 360,19 грн.;

— нарахована в листопаді за листопад, ураховується повністю в розмірі 1015,00 грн.

Усього сума премій, що враховується, становитиме 1375,19 грн. (1015,00 + 360,19).

2. Сума доходу, що бере участь у розрахунку середньої заробітної плати, складе 4960,99 грн. (1498,33 грн. + 103,33 грн. + 320,33 грн. + 961,00 грн. + 1375,19 грн. + 702,81 грн.).

3. Середньоденна заробітна плата для розрахунку матеріальної допомоги дорівнює 155,03 грн. (4960,99 грн. : 32 роб. дн.).

4. Середньомісячна кількість робочих днів у розрахунковому періоді дорівнює 21,5 роб. дн. ((21 роб. дн. + 22 роб. дн.) : 2).

5. Сума матеріальної допомоги становитиме 3333,15 грн. (155,03 грн. х 21,5 роб. дн.).

 

 

У бюджетній установі виплачуються кілька разів на рік тим самим працівникам за рахунок економії фонду заробітної плати премії за підсумками роботи за місяць. Також один раз на рік їм виплачується премія за рахунок економії фонду заробітної плати за високий рівень організаційного забезпечення участі у заходах.

Ці премії при плануванні фонду заробітної плати на рік не передбачалися. Чи мають ці премії разовий характер та чи входять до розрахунку середнього заробітку таких працівників під час нарахування їм відпускних?

(м. Суми)

 

Згідно з нормами Порядку № 100, розрахунок середньої заробітної плати для нарахування відпускних здійснюється виходячи з виплат за 12 календарних місяців.

При обчисленні сумарного заробітку за розрахункових період ураховуються виплати, зазначені в п. 3 Порядку № 100, та не враховуються виплати, наведені в п. 4 Порядку № 100.

Так, відповідно до п. 3 цього Порядку при обчисленні середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження включаються, зокрема, виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії та теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо.

Конкретні показники та умови нарахування премій, їх розмір, строки (місячна, квартальна, піврічна) установлюються в Положенні про преміювання, яке розробляється установами, організаціями самостійно.

Згідно з п. 4 Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати не враховуються, зокрема:

— одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо);

— премії за винаходи та раціоналізаторські пропозиції, за сприяння впровадженню винаходів і раціоналізаторських пропозицій, за впровадження нової техніки і технології, за збирання та здавання брухту чорних, кольорових і дорогоцінних металів, збирання та здавання на відновлення відпрацьованих деталей машин, автомобільних шин, введення в дію виробничих потужностей та об’єктів будівництва (за винятком цих премій працівникам будівельних організацій, що виплачуються у складі премій за результати господарської діяльності).

Таким чином, при обчисленні середньої заробітної плати до розрахунку включаються виробничі премії, які згідно із затвердженим Положенням про преміювання виплачуються за результатами роботи працівника за місяць, квартал, півріччя, тобто мають постійний (систематичний) характер.

Якщо такі премії (місячна, квартальна, піврічна) виплачуються нерегулярно та за рахунок економії фонду заробітної плати, це не є підставою вважати такі виплати разовими . До премій, які не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати та мають разовий характер, належать тільки ті, що зазначені в п. 4 Порядку № 100.

У цьому пункті перелічено виплати, які не враховуються при обчисленні середньої заробітної плати. Це, зокрема, виплати, які мають разовий характер, тобто виплачуються один раз на рік. Тому премія за високий рівень організаційного забезпечення участі у заходах (якихось конкретних), що виплачується один раз на рік, не враховується під час обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження згідно з нормами п. 4 Порядку № 100.