05.03.2012

Якщо працівник у день відрядження перебував на роботі

Відповідь на запитання

ЯКЩО ПРАЦІВНИК У ДЕНЬ ВІДРЯДЖЕННЯ ПЕРЕБУВАВ НА РОБОТІ

 

Алла БРОДЕЦЬКА, начальник відділу нормативів в органах державного управління Департаменту фінансів соціальної сфери

 

Викладач вищого навчального закладу ввечері вирушає у відрядження, але в цей день він був на роботі та проводив заняття. Аналогічна ситуація в день прибуття з відрядження: уранці приходить поїзд, а вдень за розкладом працівник проводить заняття.

Як у цьому випадку має оплачуватися період відрядження і чи можна здійснювати оплату праці за відпрацьований час?

(м. Харків)

 

Згідно з п. 4 розд. II Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59 (далі — Інструкція № 59), за кожен день (уключаючи дні вибуття і прибуття) перебування працівника у відрядженні в межах України, ураховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом із вимушеними зупинками), йому виплачуються добові в межах сум, передбачених постановою КМУ «Про суми і склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, які направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 р. № 98.

Визначення кількості днів відрядження для виплати добових провадиться з урахуванням дня вибуття у відрядження та дня прибуття до місця постійної роботи, що зараховуються як два дні.

При відрядженні працівника строком на один день або в таку місцевість, звідки працівник має можливість щодня повертатися до постійного місця проживання, добові відшкодовуються як за повну добу.

Сума добових визначається відповідно до наказу про відрядження та відповідних первинних документів. За відсутності наказу добові витрати не виплачуються.

Днем вибуття у відрядження вважається день відправлення поїзда, літака, автобуса чи іншого транспортного засобу з місця постійної роботи відрядженого працівника, а днем прибуття з відрядження — день прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи такого працівника. При відправленні транспортного засобу до 24:00 включно днем вибуття у відрядження вважається поточна доба, а з 0:00 годин і пізніше — наступна доба. Якщо станцію, пристань, аеропорт розташовано за межами населеного пункту, де працює направлений у відрядження працівник, до строку відрядження зараховується час, потрібний для проїзду до станції, пристані, аеропорту. Аналогічно визначається день прибуття працівника до місця постійної роботи (п. 8 розд. I Інструкції № 59).

Отже, якщо працівник уранці прибуває з відрядження (увечері вибуває у відрядження), то вважається, що в цей день він перебував у відрядженні. Нагадаємо, що згідно з наказом Держкомстату «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 р. № 489 за період перебування у відрядженні в табелі обліку використання робочого часу проставляється позначка «ВД».

Інструкцією № 59 не передбачено обов’язку працівника перебувати на роботі в день від’їзду у відрядження та в день прибуття з нього.

Водночас відповідно до п. 13 розд. 1 Інструкції № 59 питання виходу працівника на роботу в день вибуття у відрядження і в день прибуття з відрядження регулюються правилами внутрішнього трудового розпорядку установи.

При цьому ст. 121 КЗпП передбачено, що працівникам, які вирушають у службові відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижче за середній заробіток*.

* За умови виходу працівника на роботу в день від’їзду (приїзду) у відрядження оплата за ці дні здійснюється згідно з вимогами ст. 121 КЗпП. Додатково оплата за години викладання не провадиться.Прим. ред.