15.04.2024
Передусім звернемося до норм Закону № 2189*.
* Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII.
Комунальні послуги — це послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
А тепер з’ясуймо, що таке побутові відходи і що саме слід розуміти під управлінням побутовими відходами. І в цьому нам допоможе досить свіжий Закон № 2320*, який набрав чинності 31.03.2023.
* Закон України «Про управління відходами» 20.06.2022 № 2320-IX.
Отже, управління відходами — це комплекс заходів зі збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об’єктами видалення відходів.
При цьому побутовими відходами вважаються змішані та/або роздільно зібрані відходи від домогосподарств, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових, великогабаритні та ремонтні відходи, а також змішані та/або роздільно зібрані відходи з інших джерел, якщо ці відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств.
А тепер увага! До побутових відходів не належать відходи промисловості, сільського і лісового господарства, рибальства та аквакультури, резервуарів для септиків, каналізаційних мереж та відходи їх оброблення, включаючи осад стічних вод, транспортні засоби, строк експлуатації яких закінчився, відходи будівництва та знесення, вуличний змет, медичні відходи.
Це чорним по білому прописано у п. 26 ч. 1 ст. 1 Закону № 2320.
(ср. )Таким чином, послуги викачування стічних вод із септика наразі не вважаються управлінням побутовими відходами і, відповідно, не належать до комунальних послуг.
Також у період воєнного стану важливим є питання, в яку чергу провести заплановані видатки. І тут у пригоді нам стане Порядок № 590*.
Першочерговими незмінно залишаються видатки на національну безпеку та оборону. Переважна ж більшість видатків здійснюється у другу чергу.
Пунктом 19 Порядку № 590 передбачено у другу чергу проведення видатків на оплату послуг з очищення систем каналізації.
А оскільки септик за своєю суттю є одним із найпростіших видів очисних споруд для господарських та побутових стічних вод, призначений для організації системи локальної каналізації, вважаємо за можливе проводити видатки на оплату послуг з викачування стічних вод із септика у другу чергу саме в рамках послуг на очищення каналізації.
До речі, зручну таблицю з черговістю видатків, яка точно стане вам у пригоді, знайдете у матеріалі «Оновлений Порядок № 590: вивчаємо разом» // «Бюджетна бухгалтерія», 2024, № 10.
Неабияку дискусію свого часу викликав лист Держказначейства від 22.01.2019 № 16-06-06/1462. Адже у цьому листі казначеї навели аж два коди для видатків, пов’язаних з вивезенням побутових відходів: КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» та КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг». Ми, зі свого боку, радили нашим читачам використовувати саме КЕКВ 2275. Дивіться матеріал «КЕКВ для вивезення відходів» // «Бюджетна бухгалтерія», 2019, № 10.
І дійсно, у 2021 році фахівці Держказначейської служби підтвердили нашу думку і розвіяли всі сумніви у листі від 18.11.2021 № 15-12-12/24220. Зокрема, в цьому листі йшлося про застосування виключно КЕКВ 2275.
І на той час рідкі відходи каналізації, справді, належали до побутових відходів, а їх вивезення цілком можна було вважати комунальними послугами.
Втім, з прийняттям нового Закону № 2320, про який ми згадували вище, ситуація дещо змінилася. Позаяк відходи резервуарів для септиків, каналізаційних мереж та відходи їх оброблення, включаючи осад стічних вод, тепер не є побутовими відходами, їх викачування віднести до комунальних послуг теж неможливо.
З огляду на вищезазначене, наразі видатки на оплату послуг з викачування стічних вод із септика слід планувати і проводити за КЕКВ 2240. Тож фахівець органу Держказначейської служби, дійсно, має рацію.
До речі, підтвердження цієї позиції знаходимо й у свіжому листі Держказначейської служби від 21.03.2024 № 15-12-12/6074.