26.05.2025

Отримали благодійну допомогу без вартості: інструкція для бухгалтера

Бюджетна установа отримала благодійну допомогу — вживані меблі. В Акті приймання-передачі матеріальних цінностей благодійник зазначив найменування та їх кількість, але без вартості. Як у такому разі оцінити таку допомогу? На яку вартість орієнтуватися? Та які документи слід оформити установі?

Документи на благодійку є, а вартості немає: чи потрібно оприбутковувати?

Так, 100 %, безоплатно отримані активи підлягають обов’язковому оприбуткуванню та відображенню в бухгалтерському обліку. На цьому свого часу наголошував Мінфін у своєму листі від 27.04.2022 № 41020-06-5/8479. Це правило № 1 для всіх установ-отримувачів гуманітарної та благодійної допомоги.

Але ж за якою вартістю оприбутковувати такі активи? Як їх правильно оцінити?

Відповідь на це запитання чітко прописано в нормативно-правових актах з бухгалтерського обліку. Зокрема, порядок оцінки та відображення в бухобліку основних засобів (далі — ОЗ) та малоцінних необоротних матеріальних активів (далі — МНМА), безоплатно отриманих від юридичних та фізичних осіб, визначено НП(С)БО 121*. Тож далі саме цей документ буде основним дороговказом у цьому питанні.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Як оцінити благодійну допомогу?

ОЗ та МНМА, отримані як благодійна допомога, слід оцінювати за справедливою вартістю. Саме така вартість і буде для цих активів первісною. Про це свідчать вимоги п. 7 розд. ІІ НП(С)БО 121.