19.10.2015

Податок на нерухомість: відображення в бухобліку — позиція Мінфіну

Лист Мінфіну України від 18.08.15 р. № 31-11410-08-16/26592

У листі, що коментується, Мінфін стверджує, що витрати, пов’язані зі сплатою податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відображаються на відповідних рахунках витрат ( п. 18 П(С)БО «Витрати»). Це всім відома істина, і з нею не варто сперечатися.

При цьому пропонується застосовувати такі правила при нарахуванні і сплаті податку на нерухомість за будь-які об’єкти, тобто житлову та нежитлову нерухомість.

Водночас у податковому обліку на сьогодні, як ви пам’ятаєте, правила відображення податку на нерухомість, сплаченого за житлові і нежитлові об’єкти, відрізняються. Платники податку на прибуток (ПНП) мають право зменшити суму ПНП до сплати на суму нарахованого та сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти тільки нежитлової нерухомості ( п. 137.5 ПКУ).

У зв’язку з цим залишилось невирішеним питання: як відобразити в бухобліку таке зменшення?

Як бачимо, Мінфін не приділяє цьому питанню уваги.

На наш погляд (деталі у «БТ», 2015, № 27, с. 20 та № 31, с. 21), платнику податку слід:

• включити суму податку на нерухомість за об’єкти нежитлової нерухомості до витрат;

• після того як частина «нерухомого» податку зменшить суму ПНП до сплати, потрібно визнати дохід на таку суму. Причому врахувати такий дохід варто у звітному періоді (році), в якому відбулося таке зарахування.