24.04.2017

Гроші на ПДВ-рахунок надійшли із запізненням не з вини платника? Покарання не буде

Чи передбачена відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних (ПН) / розрахунків коригування (РК) у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), якщо кошти на електронний рахунок у СЕА несвоєчасно перераховані не з вини платника?

Звичайно, відповідальність платника податків за порушення строків реєстрації ПН та/або РК у ЄРПН прописана в ст. 1201 ПКУ.

Проте якщо в порушенні строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів винен банк або Казначейство, у якому відкриваються ПДВ-рахунки в СЕА, — саме такий орган несе відповідальність. А саме ( п. 129.6 ПКУ):

• сплачує пеню за кожен день прострочення, включаючи день сплати, і штрафні санкції;

• а також несе іншу відповідальність за порушення порядку своєчасного і повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду.

При цьому сам платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або не в повному обсязі перерахування таких податків, зборів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

До того ж не вважається порушенням строку перерахування податків, зборів, платежів з вини банку порушення, здійснене внаслідок регулювання НБУ економічних нормативів такого банку, що призводить до нестачі вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку ( п. 129.7 ПКУ).

Якщо в майбутньому банк відновлює платоспроможність, відлік строку зарахування податків, зборів та інших платежів починається з моменту такого відновлення.

Висновок: якщо кошти на ПДВ-рахунок у СЕА несвоєчасно перераховані не з вини платника, у зв’язку з чим ПН/РК потрапила в ЄРПН несвоєчасно, до такого платника не застосовується відповідальність, передбачена ст. 1201 ПКУ.

За матеріалами ЗІР ДФСУ, категорія 101.30