30.01.2017

Я б у квартальники пішов… або Не забудьте продовжити квартальні ПДВ-привілеї

Хто, коли і як може перейти на квартальний звітний період з ПДВ або ж зберегти право залишатися у групі квартальників (для «бувалих»), ми нагадаємо в сьогоднішній статті. Сідайте зручніше, починаємо!

Хто ці щасливчики?

Скажемо відразу: їх коло дуже обмежене. Для того щоб потрапити до лав обраних, яким дозволено звітувати один раз у квартал, необхідно відповідати вимогам п. 202.2 ПКУ і п. 2 розд. II Порядку № 21.

На сьогодні такими щасливчиками залишилися тільки платники ЄП*.

* В результаті змін в п. 202.2 ПКУ, внесених Законом № 1797. Нагадаємо: раніше в групу квартальників могли потрапити платники податку на прибуток, що застосовували нульову ставку до 01.01.16 р.

Причому тільки ті єдиноподатники, які є платниками ПДВ. У 2017 році до них належать:

1. Юрособи і ФОП, які працюють в групі 3 і сплачують ЄП за ставкою 3 % від суми отриманого доходу.

2. Сільгосппідприємства, які працюють на ЄП в групі 4.

Процедура переходу

Для того щоб перейти на квартальний звітний період або продовжити застосовувати його в 2017 році, необхідно подати Заяву про вибір квартального податкового періоду (далі — Заява) разом із декларацією за результатами останнього податкового періоду календарного року (п. 3 розд. II Порядку № 21).

Тому:

• «місячним» платникам ПДВ таку Заяву необхідно було подати у складі ПДВ-декларації за грудень 2016 року, тобто до 20.01.17 р.;

• діючим квартальникам — у складі ПДВ-декларації за IV квартал 2016 року, тобто до 09.02.17 р.

Із сказаного можна зробити два висновки:

1. Якихось винятків для платників ПДВ, які минулого року отримали «квартальний статус», п. 3 розд. II Порядку № 21 не робить. Тому подавати Заяву доведеться усім:

• як охочим стати квартальниками уперше;

• так і тим із них, хто вже випробував себе в цій ролі.

2. Знову зареєстровані платники ПДВ не можуть в першому ж звітному періоді перейти на квартальну звітність.

Увага! Якщо, будучи «квартальним» платником, ви не подасте Заяву**, то з січня (першого звітного періоду наступного календарного року) ви зобов’язані будете перейти на місячний звітний період (п. 3 розд. II Порядку № 21).

** Його форму ви знайдете в Порядку № 21 (додаток 1).

До речі, про те, що у складі декларації ви подаєте Заяву, не забудьте поставити відповідну відмітку у кінці ПДВ-декларації. Заповнення самої Заяви не викличе труднощів. Окрім звичайних даних, характерних для ПДВ-звітності (найменування контролюючого органу, найменування самого заявника, його податкової адреси і т. д.), у ній необхідно вказати:

• ставку ЄП, яку ви сплачуєте як платник ЄП.

Так, платникам ЄП групи 3 слід поставити «3», платникам ЄП групи 4 — залишити поле незаповненим;

• період, з якого ви хочете перейти на квартальну звітність, — «з 1 кварталу 2017 року»;

• дату (квартал), з якої ви працюєте на ЄП;

• у кінці Заяви вносимо дату її подання.

От і все. Якщо якихось претензій з боку податківців до вашої Заяви не буде, квартальний податковий період для вас почнеться (а при продовженні — буде збережений) з I кварталу 2017 року. І проіснує (категорія 101.19 ЗІР ДФСУ):

• або до кінця року,

• або до переходу платника ПДВ, який застосовував спрощену систему оподаткування, на загальну систему оподаткування.

Документи та скорочення статті

Закон № 1797 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.16 р. № 1797-VIII.

Порядок № 21 Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21.

ЄП — єдиний податок.