13.08.2018

Повернений гарантійний платіж не зменшує дохід

Чи включаються до складу доходу ФОП — платника єдиного податку (ЄП) суми отриманих від орендарів гарантійних внесків, які повертаються після закінчення строку дії договору?

Доходом ФОП — платника ЄП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі (п.п. 1 п. 292.1 ПКУ). До доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі.

Крім того, до складу доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються, зокрема платником ЄП покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару чи розірвання договору (п.п. 5 п. 292.11 ПКУ).

Таким чином, ФОП — платник ЄП у разі отриманням коштів, які забезпечують виконання зобов’язань за договорами оренди (гарантійних внесків) від орендарів, включає такі суми до складу доходу періоду, у якому вони були отримані. Якщо після закінчення дії договору оренди гарантійний внесок повертається, то у платника ЄП немає підстав зменшити свій дохід, оскільки такі суми коштів не є авансом або передоплатою за товари (роботи, послуги).

З таким фіскальним висновком податківців з акцентом на формальні «деталі» («не аванс», «не передоплата») ми погодитись не можемо.

Дійсно, гарантійні платежі виконують виключно функцію засобу забезпечення виконання зобов’язань (за умови, що в подальшому їх не було зараховано до рахунку оплати оренди).

Головне, що такі кошти підлягають (!) поверненню після закінчення дії договору (його розірвання). А отже, на підставі того ж п.п. 5 п. 292.11 ПКУ стверджуємо, що при поверненні гарантійних платежів дохід має коригуватись на зменшення.

Але, враховуючи фіскальну позицію контролерів, ми б радили зарахувати «гарантійні» кошти в рахунок орендних платежів.

За матеріалами ЗІР ДФСУ, категорія 107.04