19.11.2018

Фіскально змінено Порядок зупинення реєстрації ПН/РК

Постанова КМУ від 24.10.18 р. № 936 «Про внесення змін до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»

Кабміном змінено процедуру перевірки податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК), що спрямовуються на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Постанова, що коментується, вносить зміни до п. 3 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 21.02.18 р. № 117 (далі — Порядок № 117). Цей пункт, нагадаємо, встановлює низку ознак (та показників), у разі дотримання яких ПН і РК не потрапляють під моніторинг, що здійснюється для цілей зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Усього цих змін чотири. І жодну з них не можна віднести до позитивних — усі вони спрямовані на «закручування блокувальних гайок».

1. В абзаці першому цього пункту після слів «Податкові накладні / розрахунки коригування» тепер ідуть такі слова у дужках — «(крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику)».

Тобто під моніторинг тепер потраплятимуть усі РК, складені у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (так звані мінусові РК).

Такі РК реєструє отримувач, якщо він платник ПДВ, а постачальник — якщо отримувач неплатник. Утім, фіскали й до цього іноді зупиняли реєстрацію «мінусових» РК до ПН, які було оформлено на операції з неплатниками*.

* Раніше податківці мотивували таке свавілля тим, що, мовляв, у п.п. 1 п. 3 Порядку № 117 згадуються тільки ПН, складені на неплатників.

Тепер «мінусові» РК, оформлені до будь-яких ПН (як на платників, так і на неплатників), повинні моніторитися — незалежно від обсягів постачання, податкових навантажень та інших ознак, наведених у п. 3 Порядку № 117!!!

2. В абзаці третьому цього пункту після слів «накладних / розрахунках коригування» тепер ідуть такі слова у дужках — «(крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені)».

Тобто для цілей обчислення «порогових» 500 тис. грн. тепер не повинні враховуватися будь-які РК, що подаються на реєстрацію до ЄРПН не в тому місяці, в якому вони були складені!

Теж вельми неприємний момент, оскільки через це можуть штучно завищуватися обсяги (адже бувають повернення, скасування помилкових ПН та інші подібні ситуації).

У деяких випадках це може негативно вплинути і на нове 50-тисячне обмеження (див. далі).

3. В абзаці третьому цього пункту після слів і цифр «менше 500 тис. гривень» тепер ідуть такі слова і цифри — «за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем — платником податку, не перевищує 50 тис. гривень».

Тепер, навіть коли обсяг постачання поточного місяця у платника не перевищить «порогові» 500 тис. грн., під моніторинг потраплятимуть ПН/РК платника, складені на його контрагента — платника ПДВ, якщо обсяг операцій з таким контрагентом у поточному місяці перевищить (з урахуванням ПН/РК, що подається) 50 тис. грн.!

Це теж дуже неприємна зміна, яка може зачепити багатьох платників.

4. Межу податкового навантаження (показник «D») платника ПДВ, при перевищенні якої ПН/РК не повинні потрапляти під моніторинг, збільшено з 0,03 до 0,05. Нагадаємо, що показник «D», який тепер повинен мати розмір більше 0,05, звільнить ПН/РК платника від моніторингу (і, відповідно, блокування ПН/РК), тільки якщо одночасно показник «Р»** не перевищить у 1,4 раза найбільшу суму ПДВ (проведену через ЄРПН) в одному з 12 попередніх місяців.

** Сума ПДВ у ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН, у звітному періоді (з урахуванням поданої ПН/РК).

Звертаємо увагу, що ця постанова вже набрала чинностіз 10 листопада. Коли ж вона почне (а, можливо, вже почала) фактично застосовуватися на практиці, залежить від того, наскільки швидко фіскали внесуть зміни до програмного забезпечення системи електронного адміністрування ПДВ.