24.09.2018

Як визначити звичайні ціни на самостійно вирощене зерно

Лист ГУ ДФС у Дніпропетровській обл. від 11.09.18 р. № 3923/ІПК/04-36-12-01-16

У листі, що коментується, контролери «роз’яснили», як визначити базу обкладення ПДВ за операціями з постачання власно вирощеної сільськогосподарської продукції (пшениці).

Спочатку фіскали нагадали деякі прописні істини.

База для обкладення ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості. Однак база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін (п. 188.1 ПКУ).

Звичайна ціна — ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (п.п. 14.1.71 ПКУ).

Згідно з п. 13 П(С)БО 30 «Біологічні активи» визначення справедливої вартості біологічних активів і сільськогосподарської продукції ґрунтується на цінах активного ринку.

Наприкінці контролери роблять «сенсаційний» висновок. Хоч він і сформульований дещо сумбурно, але все зводиться до того, що, на їх думку, для п. 188.1 ПКУ звичайні ціни на сільськогосподарську продукцію відповідають біржовим цінам на зернові культури на дату реалізації продукції.

Виходить, якщо ви продали зерно дешевше, то маєте дотягнути базу обкладення ПДВ до мінімальних (біржових) цін!

На наш погляд, таких категоричних висновків робити не можна.

Хоч справедлива вартість для облікових (!) цілей і має ґрунтуватись на цінах активного ринку, але це не означає, що звичайна ціна дорівнює біржовим цінам. Адже активний ринок не обмежується лише біржовими торгами, крім того, на ціну впливає дуже багато чинників (обсяг партії, якість, місцезнаходження продукції тощо).

Детальніше про визначення мінбази для ПДВ-обліку ви можете прочитати у Темі тижня «Мінбаза обкладення ПДВ: стисло про головне» // «БТ», 2018, № 10.