18.02.2019

Картка із зразками підписів: НБУ дозволяє без неї?

Лист НБУ від 07.02.19 р. № 57-0007/7109

У листі НБУ, що коментується, ми звертаємо вашу увагу не на ті новації (валютні), на яких у ньому зроблено акцент, а також на презентовані майбутні зміни в Інструкції про порядок відкриття, використання та закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженій постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492. Тобто новації покликані утілити встановлену новим валютним законодавством рівність прав у відкритті і використанні рахунків нерезидентів з резидентами.

Ми акцентуємо на розд. II листа, який розпочинається твердженням: «Під час відкриття нових рахунків клієнтам (як резидентам, так і нерезидентам) подання в банк картки із зразками підписів, засвідчених нотаріально, не вимагається».

І хоча тут дещо хвилює фраза «засвідчених нотаріально» — адже згідно з виноскою 2 у формі додатка 3 Картка зі зразками підписів до згаданої Інструкції напис нотаріуса потрібен, тільки якщо повноваження і підписи осіб не засвідчені організацією, якій клієнт адміністративно підпорядкований… Проте подальший контекст розд. II листа переконує, що замість карток достатньо передати банку (причому не обов’язково в паперовій, а можна й в електронній формі) перелік осіб, що мають право розпоряджатися рахунком клієнта, та документи, що підтверджують повноваження останніх (аналогічно — при зміні цього переліку). До того ж якщо банк не передбачив своїм розпорядчим документом певної форми — НБУ згоден на довільну…

При цьому обов’язок ідентифікації і верифікації, а також «вивчення» таких осіб НБУ з банків не знімає. А всі ці питання, виходить, віддав їм на відкуп…