20.07.2012
Чи людина підприємець?
Дехто вважає інакше
Спецрежим сплати ПДВ переробними підприємствами
не стосується продукції,
виготовленої з молока та м’яса,
поставлених приватними підприємцями
Лист Державної
податкової служби України
від 13.06.2012 р. № 9813/6/15-3315
Державна податкова служба України розглянула лист <...> щодо відображення в податковій декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства) операцій з реалізації м’ясомолочної продукції, виготовленої із поставлених молока та м’яса в живій вазі фізичними особами, та повідомляє наступне.
Відповідно до норм Податкового кодексу України (далі — Кодекс) переробні підприємства до 2015 року позитивну різницю суми податку на додану вартість, нараховану ними при здійсненні операцій з постачання власної виробленої продукції (молока, молочної сировини, молочних продуктів, м’яса, м’ясопродуктів, іншої продукції переробки тварин (шкур, субпродуктів, м’ясо-кісткового борошна)), виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі сільськогосподарськими товаровиробниками, визначеними розділом V Кодексу, і фізичними особами, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва, визначену розділом V Кодексу, сплачують до спеціального фонду Державного бюджету України та на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі державної казначейської служби, у відповідних розмірах.
Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.
Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1–24, товарних позиціях 4101, 4102, 4103, 4301 згідно з УКТ ЗЕД, та послуги, які отримані в результаті здійснення діяльності, на яку відповідно до пункту 209.17 цієї статті поширюється дія спеціального режиму оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються), а послуги надаються безпосередньо платником податку — суб’єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів/послуг у інших осіб), які поставляються зазначеним платником податку — їх виробником.
Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Кодексу платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність, вважається самозайнятою особою. Така особа відповідно до пункту 63.5 статті 63 Кодексу підлягає взяттю на облік в органах державної податкової служби.
В той же час в положеннях підрозділу 2 розділу XX Кодексу мова йде про фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності, тобто не є самозайнятими особами.
Зважаючи на вищезазначене, якщо переробні підприємства здійснюють операції з постачання м’ясомолочної продукції, виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі фізичними особами — підприємцями, то операції з постачання такої продукції відображаються в податковій декларації з податку на додану вартість.
Заступник Голови А. Ігнатов
Від редакції
Позиція ДПСУ зрозуміла, хоча й сумнівна. Маючи статус самозайнятої особи, підприємці не припиняють бути фізичними особами. Тому вони цілком могли б потрапити під сільськогосподарський режим, і тоді ПДВ за операціями з постачання продукції, виготовленої з м’яса або молока, отриманих від фізосіб-підприємців, міг би відображатися в декларації (переробного підприємства).
Звертаємо увагу на те, що з 1 липня 2012 року набирають чинності зміни, внесені до п. 1 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, згідно з якими особливий режим стосується продукції, виготовленої з молока та м’яса, поставлених у тому числі ФОПами (див. щодо цього «Бухгалтер» № 26’2012, с. 21 і 30).