07.12.2016

Штраф за несвоєчасну реєстрацію «помилкової» податкової накладної

Чи буде штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, складеної помилково (за другою подією, на неправильного контрагента)?
реєстрація податкових накладних, штрафи

Насамперед зауважимо, що автоматично розпізнати псевдо-податкову накладну Єдиний реєстр податкових накладних не в змозі. Програма автоматично вважає всі податкові накладні правильними. Тобто якщо матиме місце факт запізнілої реєстрації податкової накладної, податківці випишуть податкове повідомлення-рішення (форма «Н»), особливо не розглядаючи .

Але, як виявляється, навіть якщо б податківці знали про «помилковість» податкової накладної, ситуацію це б не врятувало. Податківці переконані, що навіть якщо податкову накладну складено помилково, вони все одно мають право застосувати штраф за несвоєчасну реєстрацію . Так, у листі ГУ ДФС у Полтавській області від 21.11.2016 р. № 6166/10/16-31-15-01-38 зазначено, що відповідальність за порушення строку реєстрації податкової накладної передбачена незалежно від причин, у зв’язку з якими було порушено цей строк. ПКУ не містить винятків з цього правила для помилково складених податкових накладних.

Не врятує в цьому випадку навіть «анулюючий» розрахунок коригування (із зазначенням причини «Виправлення помилки») до такої псевдо-податкової накладної.

Зауважимо, що податківці давно дотримуються думки: якщо є факт прострочення податкової накладної, то і штрафу за несвоєчасну її реєстрацію (незалежно від причини прострочення) бути.

Ми вважаємо таку позицію неправомірною. Адже, як визнають самі податківці, псевдо-податкова накладна не може вважатися податковим документом — під неї немає операції постачання. Тоді чи можна говорити, що у постачальника виник обов’язок з реєстрації такої податкової накладної? Формально, ні. А коли так, то немає й порушення. Відповідно, немає й підстав застосовувати штраф за ст. 1201 ПКУ.

Солідарні з нашою думкою й суди (див., наприклад, постанову Київського апеляційного адмінсуду від 23.05.2016 р. у справі № 810/536/16)*.

* Детальніше із судовою практикою можна ознайомитися у статті «Штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних: податківці vs суди» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 32).

Тому найбільш правильний спосіб протистояти штрафам — оскаржити їх в адміністративному або судовому порядку.

Згадаємо й ситуацію з обов’язком покупця зареєструвати «зменшуючий» розрахунок коригування до «лівої» податкової накладної. Знову ж таки, податківці вважають: якщо податкову накладну складено помилково, на покупця повною мірою поширюється обов’язок щодо реєстрації «зменшуючого» розрахунку коригування до неї. А отже, йому загрожують штрафи за прострочення реєстрації за ст. 1201 ПКУ. Причому цю позицію прямо озвучено у листі ДФСУ від 29.01.2016 р. № 1721/6/99-99-19-03-02-15 (ср. ). Адже «регліміт» (показник ∑Накл) завдяки «помилковій» накладній у покупця збільшився. У разі відмови покупця реєструвати розрахунок коригування податківці рекомендують подавати на нього скаргу (додаток Д8 до декларації з ПДВ).