21.01.2022

Облікова політика — 2022

Початок нового року — час провести ревізію облікової політики підприємства. Чи були законодавчі зміни, що вимагають коригування облікової політики на 2022 рік? Якими помилками в обліковій політиці підприємства користуються податківці під час перевірок? Чи треба щорічно оновлювати наказ про облікову політику? Ці та інші питання розглянемо в статті.

Навіщо потрібна облікова політика?

Облікова політика (ОП) — це сукупність принципів, методів та процедур, що використовуються підприємством для ведення бухобліку, складання та подання фінзвітності.

Бухгалтерське законодавство (зокрема НП(С)БО) досить часто передбачає декілька варіантів методів оцінки, обліку та процедур. Наприклад, НП(С)БО 7 передбачає декілька методів нарахування амортизації основних засобів.

В ОП ми якраз і закріплюємо обраний підприємством варіант обліку з альтернативних варіантів, передбачених НП(С)БО.

В ОП фіксують ті принципи оцінки та методи обліку, які передбачають декілька варіантів на вибір підприємства або щодо яких існує невизначеність.

ОП має бути в усіх підприємств — незалежно від їх масштабів і видів діяльності, форми й організації бухобліку. Якщо на підприємстві немає ОП, то достовірність фінзвітності підприємства буде поставлена під сумнів.

Крім того, якщо ви платник податку на прибуток, то враховуючи, що зараз податковоприбутковий облік базується на даних бухобліку, — без ОП вам буде складно доводити правомірність відображення доходів і витрат, якщо бухстандарти передбачають декілька варіантів дій.