20.03.2023

Порушення ведення військового обліку та відповідальність

Що буде, якщо порушити норми ведення військового обліку або не вести його взагалі?

Порядком ведення військового обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, передбачено, що посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію несуть відповідальність згідно із законом, зокрема за:

— несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів і неподання відомостей про таких осіб;

— неподання до центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць;

— прийняття на роботу призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку;

— незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до центру комплектування та соціальної підтримки, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці.

Такі правопорушення нлежать до адміністративних, передбачених, зокрема, статтею 2101 КУпАП. Пов’язані з ними справи розглядають відповідні центри комплектування і соціальної підтримки. Їх уповноважено на складання відповідних адміністративних протоколів, зокрема, під час перевірок ведення військового обліку.

Отже, порушення посадовими особами законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу від трьох тисяч чотирьохсот гривень до п’яти тисяч ста гривень.

Повторне протягом року вчинення такого порушення, а також вчинення його в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від п’яти тисяч ста гривень до восьми тисяч п’ятисот гривень.

Миру нам!