20.03.2023

Трудові штрафи та строки давності

Чи існують строки давності для притягнення до відповідальності за порушення законодавства про працю на підставі ст. 265 КЗпП?

Загальні норми

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-VIII (далі — Закон № 77) внесено зміни до ст. 265 КЗпП. Цими змінами регламентовано, зокрема, відповідальність роботодавця у вигляді штрафу за порушення трудового законодавства. Зазначені штрафи є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених нормами Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV.

Разом з тим строків давності при застосуванні фінансових санкцій ст. 265 КЗпП не визначено. Отже, у цьому випадку застосовуються загальні строки давності.

Зауважимо, що штрафи, зазначені у ч. 2 ст. 265 КЗпП, можуть бути накладені на роботодавців посадовими особами Держпраці на підставі: акта про виявлення під час перевірки роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу; рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації.

Сплата штрафу не звільняє від необхідності усунення порушень законодавства про працю.