20.03.2023

Відпускні виплачено після відпустки — які наслідки

Роботодавець виплатив працівнику відпускні не до початку відпустки, а після її закінчення. Яка відповідальність передбачена за це для роботодавця?

Загальні норми

Згідно із ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (даліЗакон про відпустки) та ч. 3 ст. 115 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж до її початку. Тобто раніше цього строку виплатити відпускні можна, а пізніше — ні.

У зазначений строк повинна виплачуватися заробітна плата за час усіх видів оплачуваних відпусток, передбачених ст. 4 Закону про відпустки.

А що «загрожує» роботодавцю, якщо він виплатить відпускні не до відпустки, а після?

Строк затримки

Якщо виплату відпускних затримано на строк до одного місяця. Тоді цей факт розглядається як порушення інших вимог трудового законодавства. За нього роботодавець несе відповідальність у вигляді штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати (МЗП), установленої на момент виявлення правопорушення (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Такий штраф накладається не по кожному працівнику, якому було несвоєчасно виплачено відпускні, а в цілому за таке правопорушення.

Якщо виплата відпускних затримана на строк більше одного місяця. У цьому разі роботодавця можна притягнути до відповідальності, яка встановлена абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП. Згідно з цими нормами за порушення встановлених строків виплати працівникам заробітної плати, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі на роботодавця накладається штраф у трикратному розмірі МЗП, установленої законом на момент виявлення порушення. При цьому такий штраф накладається за факт порушення без урахування кількості працівників, права яких порушено.

Крім того, за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати (у цьому випадку — відпускних), незалежно від того, на який конкретно термін затримано таку виплату, посадова особа, винна в цьому порушенні, може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-Х. Ця законодавча норма за зазначені правопорушення передбачає відповідальність у формі адміністративного штрафу в розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Адміністративна відповідальність буде більш суворою при виявленні вчинення посадовою особою зазначеного правопорушення, за яке її вже було піддано адміністративному стягненню, повторно протягом року або за ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда. У цьому разі адмінштраф на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності становитиме від 100 до 300 нмдг.

Висновки

  • Отже, штрафні санкції за несвоєчасно виплачені відпускні чималі, тому роботодавець повинен також знати, коли допускається виплата відпускних у пізніші, ніж установлено законодавством, строки. Якщо працівник іде у відпустку терміново й роботодавець погоджується на це, у такому разі може бути відтерміновано виплату відпускних за особистою заявою працівника, узгодженою із роботодавцем. У цьому разі роботодавець не несе відповідальності за невиплату відпускних до початку відпустки.