20.03.2023

Роботодавець зобов’язаний проінформувати

Новостворене підприємство. Приймаємо працівників на роботу. Про що слід попередити / проінформувати працівників до допуску до роботи? Чи можна це зробити дистанційно?

Обов’язок проінформувати

Відповідь на наведене запитання міститься в ст. 29 КЗпП. Так, до початку роботи роботодавець зобов’язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати його про:

1) місце роботи (інформація про роботодавця, у тому числі його місцезнаходження), трудову функцію, яку зобов’язаний виконувати працівник (посада та перелік посадових обов’язків), дату початку виконання роботи;

2) визначене робоче місце та забезпечити необхідними для роботи засобами;

3) права та обов’язки, умови праці;

4) наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору — під підпис;

5) правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення);

6) проходження інструктажу з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони;

7) організацію професійного навчання працівників (якщо таке навчання передбачено);

8) тривалість щорічної відпустки, умови та розмір оплати праці;

9) процедуру та встановлені КЗпП строки попередження про припинення трудового договору, яких повинні дотримуватися працівник і роботодавець.

Увага! Якщо укладається трудовий договір про дистанційну роботу, то ч. 2 ст. 29 КЗпП зобов’язує роботодавця забезпечити виконання лише пп. 1, 3, 5, 7 — 9 з перелічених вище та у разі потреби надати працівникові необхідні для виконання роботи обладнання та засоби, а також рекомендації щодо роботи з ними. Водночас ч. 4 ст. 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.92 № 2694-XII та ст. 153 КЗпП покладають на роботодавця обов’язок при укладенні трудового договору про дистанційну роботу систематично проводити інструктаж (навчання) працівника з питань охорони праці і протипожежної безпеки, але тільки в межах використання таким працівником обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем.

Спосіб інформування

Частина 3 ст. 29 КЗпП дозволяє роботодавцям ознайомлювати працівників з наказами (розпорядженнями), повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків, використовуючи визначені у трудовому договорі засоби електронних комунікаційних мереж з накладенням удосконаленого електронного підпису або кваліфікованого електронного підпису.

Крім того, у трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися альтернативні способи ознайомлення працівника. Проте в будь-якому випадку роботодавець повинен довести під підпис інформацію, наведену в п. 4 вище, а саме про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

Висновки

  • До початку роботи роботодавець має проінформувати працівника щодо питань, перелічених у ч. 1 ст. 29 КЗпП.
  • Таке інформування проводиться в узгоджений із працівником спосіб.
  • Водночас виключно під підпис роботодавець інформує працівника про наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, наслідки їх впливу на здоров’я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах.