14.04.2015

Актуальне запитання. Про нарахування ЄСВ на витрати на відрядження

Чи треба нараховувати єдиний внесок на суми коштів, які витратив працівник нашої установи на відрядження понад встановлені законодавством норми та не повернув у встановлені строки?

Щоб відповісти на запитання, треба зазирнути до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Так, базою нарахування єдиного внеску є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають:

— основну та додаткову заробітну плату;

— інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі.

Зауважимо: ця вимога розповсюджується й на установи, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

На даний момент є чинним Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Нагадаємо: цей Перелік затверджено постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170.

У ньому чітко прописано, на що саме не нараховують єдиний внесок. Серед них вказані й виплати, що здійснюються у грошовій формі, зокрема:

— витрати на відрядження (добові (у повному обсязі), вартість проїзду, витрати на наймання житлового приміщення);

— компенсаційні виплати та добові, які виплачуються у разі переїзду на роботу в іншу місцевість згідно із законодавством.

До речі, такі виплати не належать до фонду оплати праці. Це підтверджує наказ Держкомстату від 13.01.04 р. № 5 «Про затвердження Інструкції зі статистики заробітної плати». Відповідно вони не є базою для нарахування єдиного внеску.

З цієї причини не потрібно нараховувати єдиний внесок й на суми коштів, які витратив працівник вашої установи на відрядження понад встановлені законодавством норми та не повернув у встановлені строки.