09.07.2007

Пошта редакції. Нотаріальне посвідчення договору оренди нерухомості у фізособи

Відповідь на запитання

Нотаріальне посвідчення договору оренди нерухомості у фізособи

Приміщення орендується у фізичної особи — підприємця. В якому випадку треба посвідчувати нотаріально таку операцію?

(м. Харків)

 

Договорам найму (оренди) присвячено

розділ 58 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — ЦКУ). Частиною другою ст. 759 ЦКУ встановлено, що законом може бути передбачено особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Щодо договорів оренди будівель або інших капітальних споруд такі особливості передбачено безпосередньо

ЦКУ, зокрема його ст. 793. Відповідно до зазначеної норми, по-перше, договір оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) складається у письмовій формі. По-друге, такий договір у разі його укладення на строк більше 3 років підлягає нотаріальному посвідченню.

Тут слід звернути увагу, що договори оренди нерухомості підлягають нотаріальному посвідченню незалежно від того, є сторони договору фізичними чи юридичними особами.

Ці особливості важливі через те, що відповідно до

ст. 220 ЦКУ в разі недотримання сторонами договору вимоги закону про його нотаріальне посвідчення такий договір вважається нікчемним. Отже, визнання такого договору недійсним в судовому порядку не вимагається, він недійсний згідно із законом (ст. 215 ЦКУ).

Також зауважимо, що договори найму, які укладаються на строк більше 3 років, підлягають державній реєстрації (

ст. 794 ЦКУ). Щодо державної реєстрації договору найму нерухомості зазначимо, що він вважається укладеним з моменту його держреєстрації (ч. 1 ст. 210 ЦКУ).

Антон Іванченко, економіст-аналітик