12.04.2012

Додаток ОК — Операції з єдиноподатниками

Стаття

Додаток ОК— Операції з єдиноподатниками

 

З 1 січня 2012 року платники податку на прибуток зобов'язані подавати до податкового органу перелік доходів та витрат у розрізі контрагентів — платників єдиного податку, до якого включаються операції, здійснені з таким контрагентом (абз. 2 п. 152.3 ПКУ). Для надання таких відомостей декларацію з податку на прибуток наказом МФУ від 21.12.2011 р. № 1684 доповнено новим Додатком Додатком ОК. У зв'язку з цим таблиця «Наявність Додатків» під самою декларацією доповнено новим стовпчиком «ОК», у нижній клітинці якого потрібно буде поставити значок «Х» у разі подання Додатка ОК.

На відміну від інших Додатків, серед звітних періодів, за які може подаватися Додаток ОК, указані лише ті періоди, які застосовуються починаючи з 2012 року (тобто відсутні звітні (податкові) періоди, що використалися у 2011 році). Це пов'язане з тим, що у 2011 році такого Додатка ще не було.

Крім того, подавати Додаток ОК слід уже разом із декларацією з податку на прибуток за I квартал 2012 року, незважаючи на те що цей Додаток набрав чинності лише в лютому.

На перший погляд, складається враження, що будь-які операції, здійснені з контрагентом-єдиноподатником у звітному періоді, мають неодмінно в цьому ж періоді потрапити до Додатка ОК. Проте це не так, адже за кожною операцією момент виникнення доходів та витрат відрізняється. Тому при заповненні Додатка ОК слід орієнтуватися виключно на момент їх виникнення. На це звертали увагу і податківці у своїй консультації (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 28, с. 47).

У разі співробітництва з єдиноподатником у підприємства може виникнути запитання: чи потрібно вимагати в кожного контрагента документи, що підтверджують його статус єдиноподатника? ПКУ не містить норм, які б зобов'язали платника податку на прибуток в обов'язковому порядку мати такі підтвердні документи. Погоджуючись із цим, податківці все ж вважають за доцільне в цьому випадку мати такі документи, що підтверджують статус єдиноподатника (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 28, с. 47). Отже, суть така: якщо це можливо, то документи, що підтверджують статус єдиноподатника, краще попросити, тобто мати копію Свідоцтва платника єдиного податку нового зразка (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675).

Розглянемо докладніше заповнення рядків Додатка ОК.

 

Розділ I. Перелік доходів у розрізі контрагентів — платників єдиного податку

Назва графи

1

2

Дохідна частина розділу Додатка ОК заповнюється окремо за контрагентами-єдиноподатниками — фізособами і окремо за єдиноподатниками-юрособами. Причому щодо кожного контрагента-єдиноподатника зазначається загальна сума доходів, отриманих за звітний період за операціями з таким контрагентом

Фізичні особи — підприємці

Юридичні особи — суб'єкти господарювання

Щодо кожного контрагента-єдиноподатника — фізособи або єдиноподатника-юрособи вказуються відповідно:

П. І. Б. платника

Найменування платника

Реєстраційній номер облікової картки / серія та номер паспорта (1)

Код за ЄДРПОУ

Загальна сума без ПДВ

Згідно з п. 152.3 ПКУ доходи нараховуються з моменту їх виникнення відповідно до правил, установлених розд. ІІІ ПКУ, незалежно від дати надходження коштів, якщо інше не встановлено цим розділом. Оскільки платники податку на прибуток визначають доходи згідно з правилами ст. 137 ПКУ, то і заповнювати прибутковий розділ Додатка ОК слід за такими самими правилами виникнення доходу у платника, не враховуючи при цьому принцип сплати єдиного податку контрагентом. На це звертали увагу і податківці (див. ЄБПЗ у розділі 110.30.03).

Тобто сам факт співробітництва у звітному (податковому) періоді з контрагентом-єдиноподатником ще не означає необхідності заповнення цього розділу. Для цього потрібно, щоб за такими операціями нараховувалися доходи. А отримання у звітному кварталі авансу від платника єдиного податку за товари (роботи, послуги), які буде поставлено (виконано, надано) платником податку на прибуток у наступному звітному періоді, не тягне необхідності подання Додатка ОК.

Згідно з п. 137.1 ПКУ доходи від реалізації товарів виникають за датою переходу права власності на такий товар, що згідно зі ст. 334 ЦКУ в загальному випадку відбувається в момент передачі товару (якщо інше не встановлено договором або законом).

Дохід від реалізації основних засобів та нематеріальних активів також виникає за датою переходу права власності на такі об'єкти. Отже, підприємство, продаючи такі об'єкти єдиноподатнику, у періоді переходу права власності на них і повинно показати інформацію про такий продаж у розділі I Додатка ОК. Дохід від продажу чи іншого відчуження основних засобів та нематеріальних активів визначається відповідно до договору продажу чи іншого відчуження об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, але не нижче звичайної ціни такого об'єкта (активу) (п. 146.14 ПКУ).

Якщо товар продавався через комісіонера, то дохід виникне за датою продажу, яку зазначено у звіті комісіонера (п. 137.5 ПКУ). Детальніше див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 53, с. 30.

Дохід від надання послуг та виконання робіт виникає на дату складання акта чи іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг (п. 137.1 ПКУ).

У підсумковому рядку відбувається підсумовування зазначених доходів.

Додаток ОК має виключно інформаційний характер і його сумарні показники, визначені в розділі I, не узгоджуються з жодним рядком декларації (не переносяться до декларації). Тобто Додаток ОК служить не для розшифровки (уточнення) показників декларації, а покликаний продемонструвати власне факт співробітництва з платниками єдиного податку

Розділ II. Перелік витрат у розрізі контрагентів — платників єдиного податку

Витратна частина розділу Додатка ОК заповнюється також окремо за контрагентами-єдиноподатниками — фізособами і окремо за єдиноподатниками-юрособами. Причому щодо кожного контрагента-єдиноподатника зазначається загальна сума витрат, понесених за звітний період за операціями з таким контрагентом

Фізичні особи — підприємці

Юридичні особи — суб'єкти господарювання

Щодо кожного контрагента-єдиноподатника — фізособи або єдиноподатника-юрособи вказуються відповідно:

П. І. Б. платника

Найменування платника

Реєстраційній номер облікової картки / серія
та номер паспорта(1)

Код за ЄДРПОУ

Загальна сума без ПДВ

Згідно з п. 152.3 ПКУ витрати нараховуються з моменту їх виникнення згідно з правилами, установленими розд. ІІІ ПКУ, незалежно від дати списання коштів, якщо інше не встановлено цим розділом. Оскільки платники податку на прибуток визначають витрати згідно з правилами ст. 138 ПКУ, то і заповнювати витратний розділ Додатка ОК слід за такими ж правилами виникнення витрат у платника, не враховуючи при цьому принцип сплати єдиного податку контрагентом. На це звертали увагу і податківці (див. ЄБПЗ у розділі 110.30.03).

Так, відповідно до п. 138.4 ПКУ витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від їх реалізації.

А інші витрати згідно з п. 138.5 ПКУ визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Отже, сам факт співробітництва у звітному (податковому) періоді з контрагентом-єдиноподатником ще не означає необхідності заповнення цього розділу. Передоплата товарів (робіт, послуг) єдиноподатнику, що буде поставлено (виконано, надано) йому в наступному звітному періоді, а також придбання товарів у єдиноподатника, які не використані станом на кінець такого звітного періоду, не тягне необхідності заповнювати цей розділ.

До цього розділу потраплять лише ті операції з єдиноподатником, за якими у звітному періоді визнаються витрати. При придбанні робіт (послуг) у платника єдиного податку загальна сума витрат на придбання таких робіт, послуг без ПДВ разом з інформацією про єдиноподатника відображається в розділі II у звітному періоді, в якому визначено дохід від виконаних робіт, наданих послуг (якщо витрати формують собівартість виконаних робіт, наданих послуг) або в тому звітному періоді, в якому витрати було здійснено, згідно з правилам ведення бухгалтерського обліку (якщо витрати належать до інших витрат).

Якщо підприємство — платник податку на прибуток придбає в єдиноподатника товари (роботи, послуги), які не відображаються у складі витрат у податковому обліку, наприклад, унаслідок використання їх не в господарській діяльності (п.п. 139.1.1 ПКУ), то інформація про таке придбання в Додатку ОК не відображається.

Витрати на придбання об'єктів основних засобів та нематеріальних активів підлягають амортизації (п. 144.1 ПКУ). У свою чергу, амортизація основних засобів здійснюється до досягнення залишковою вартістю об'єкта його ліквідаційної вартості (п.п. 145.1.4 ПКУ). Як зазначили податківці (див. ЄБПЗ у розділі 110.30.03), ураховуючи це, платник податку на прибуток повинен у кожному звітному періоді, в якому здійснюється нарахування амортизації на придбаний у єдиноподатника об'єкт основних засобів або нематеріальних активів, подавати разом із декларацією і Додаток ОК із зазначенням у ньому інформації щодо таких єдиноподатників та суми нарахованої амортизації. Звісно, кожен період подавати Додаток ОК за одним придбаним у єдиноподатника об'єктом основних засобів або нематеріальним активом — це абсурдно, проте, як бачимо, вимоги податківців саме такі.

Причому зверніть увагу!!! Показати суму витрат на товар (роботу, послугу), придбаний у єдиноподатника, що формує в подальшому собівартість реалізованих товарів (продукції), у Додатку ОК украй складно — точніше практично неможливо. Адже тут потрібно визначити, яку частину товару (послуги) (товару, що взяв участь у виготовленні продукції) було придбано саме в єдиноподатника. Побачити це з даних бухобліку (субрахунки 901 і 902) відразу неможливо. Такі субрахунки не аналізують реалізований товар (продукцію) за контрагентами. Щоб «відкопати» потрібну інформацію, доведеться виконати додаткові вибірки за контрагентами-єдиноподатниками, повертаючись до рахунків, на яких була зібрана аналітика за товарами (запасами, витраченими на виготовлення продукції), — 28, 20, 23.

Незрозуміла ситуація складається і з уключенням до розділу II Додатка ОК:

— витрат щодо товарів (робіт, послуг), придбаних у єдиноподатників у минулому (2011) році, які включаються до собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг) у 2012 році;

— витрат щодо товарів (робіт, послуг), придбаних у єдиноподатників у минулому (2011) році, які включаються до собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг) у 2012 році, і при цьому екс-платник єдиного податку з 2012 року сплачує податок на прибуток на загальних підставах.

Водночас неточність у заповненні Додатка ОК не повинна призвести до серйозних наслідків для платника податку на прибуток. Адже, ще раз повторимо, цей Додаток має виключно інформаційний характер
і його сумарні показники, визначений у розділах I і II, не узгоджуються з жодним рядком декларації
(не переносяться до декларації). Тобто само по собі Додаток ОК призначено не для розшифровки (уточнення) показників декларації, а має продемонструвати тільки сам факт співробітництва з платниками єдиного податку. І максимальна відповідальність за неточність у показниках або за «втрату» контрагента, операції з яким у звітному періоді призвели до виникнення доходу або витрат, при заповненні Додатка ОК, що може бути застосована — це при перевірці адмінштраф на керівника та бухгалтера за ст. 1631 КпАП за неправильне ведення податкового обліку. Нагадаємо, що порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 85 до 170 грн. Як передбачено ч. 2 ст. 1631 КпАП, якщо протягом року особа повторно притягується до відповідальності за це саме порушення, штраф накладається в розмірі від 10 до 15 нмдг, тобто від 170 до 255 грн.

А от якщо Додаток ОК взагалі не подати, проігнорувавши вимогу про його подання при здійсненні операцій з платником єдиного податку, то за це «світить» штраф більш серйозний. За роз'ясненнями податківців (див. ЄБПЗ у розділі 110.31) у разі неподання Додатка ОК до декларації така декларація не визнається податковою декларацією і до платника застосовується штраф у розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Повторне протягом року неподання або несвоєчасне подання декларації без Додатка ОК коштуватиме підприємству 1020 грн.

(1) Серія і номер паспорта вказуються тими фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган ДПС і мають відмітку в паспорті.