13.07.2017

Якщо дочка стала мамою

Працівниця — одинока мати — виховує дочку 17 років. Цього року дочка народила дитину. Чи збережеться в працівниці право на додвідпустку на дітей?

У загальному випадку працівниця — одинока мати — має право на соцвідпустку на дітей до досягнення дитиною 18 років. Але вона може втратити це право, якщо її дитина набуде повної дієздатності до того, як досягне повноліття (тобто 18 років).

Так, зокрема, повна цивільна дієздатність може бути надана неповнолітній особі, яка записана матір’ю дитини (ч. 1 ст. 35 ЦКУ).

У результаті отримуємо, що в ситуації, описаній у запитанні, одинока мати, дочка якої віком до 18 років народила дитину, втрачає право на соцвідпустку на дітей за підставою «одинока мати». Причина банальна: дочка працівниці, для догляду за якою вона отримувала соцвідпустку на дітей за підставою «одинокасамотня мати», набула повної громадянської дієздатності в 17 років у зв’язку з народженням нею дитини.

Але не поспіщайте засмучуватися. У вказаному випадку за 2017 рік (рік, у якому її дочка набула повної дієздатності) працівниці має бути надана додаткова відпустка на дітей повної тривалості. Причому вона має право використати дні такої відпустки як до дня народження дитини в дочки, так і після нього. На це, зокрема, зверталася увага в листі Мінпраці від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 29, с. 18).

А ось за 2018 рік працівниці вже додвідпустка на дітей не належить.