23.10.2017

Внутрішнє сумісництво

Чи може працівник за основним місцем роботи та за місцем роботи за сумісництвом (внутрішнє сумісництво) обіймати однакові посади?

Відповідно до ч. 2 ст. 21 КЗпП працівник має право укладати разом з основним трудовим договором інші трудові договори з одним або декількома роботодавцями, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Робота за такими іншими трудовими договорами у вільний від основної роботи час є сумісництвом.

При цьому п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджене наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінфіну від 28.06.93 р. № 43, уточнює: сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час у того ж або в іншого роботодавця за наймом.

Тобто працювати на умовах сумісництва працівник може:

— на тому ж підприємстві, яке є його основним місцем роботи. Таке сумісництво називають внутрішнім;

— на підприємстві, яке не є його основним місцем роботи. Це зовнішнє сумісництво.

Зверніть увагу: трудове законодавство не лише не забороняє працівникам госпрозрахункових підприємств працювати за сумісництвом, але в деяких випадках навіть рекомендує прибігати саме до такої схеми.

Наприклад, на невеликому підприємстві (до 50 працівників) функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, що мають відповідну підготовку (ч. 2 ст. 15 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. № 2694-XII).

Причому кількість трудових договорів за сумісництвом, як і сукупна тривалість робочого дня/робочого тижня за ними, не обмежується (див. рішення Апеляційного суду Миколаївської обл. від 17.02.2010 р. у справі № 22 Ц-433/2010).

У разі сумісництва працівник може обіймати як однакові, так і різні посади за основним місцем роботи і за сумісництвом

Проте час роботи за сумісництвом і за основним місцем роботи збігатися не повинен.

Приклад. Згідно зі штатним розписом на госпрозрахунковому підприємстві за посадою «бухгалтер» затверджено 3,25 штатної одиниці. 4 жовтня 2017 року працівник, що обіймав 0,25 посади бухгалтера, звільнився за власним бажанням.

Чи може бути прийнятий на звільнену 0,25 штатної одиниці на умовах внутрішнього сумісництва працівник, який працює бухгалтером (займає одну штатну одиницю) на цьому ж підприємстві?

Так, підприємство має право укласти з основним працівником, прийнятим на посаду бухгалтера, окремий трудовий договір про роботу на умовах внутрішнього сумісництва на аналогічній посаді. Але за умови, що робота за такою посадою виконуватиметься у вільний від основної роботи час.

Про укладення трудового договору про роботу на умовах сумісництва роботодавцю необхідно буде повідомити податковий орган до моменту допуску працівника до роботи (ст. 24 КЗпП).

Недотримання цієї вимоги загрожує підприємству штрафом у розмірі однієї мінзарплати (абзац восьмий ч. 2 ст. 265 КЗпП), а його посадовим особам — адмінштрафом у загальному випадку від 510 грн. до 1700 грн. (ст. 41 КпАП).