12.04.2018

Даєш відпустку підприємцеві!

Чи може підприємець організувати собі відпустку? Так, може. А податки потрібно буде платити за період такої відпустки? Усе залежить від того, на якій системі оподаткування працює наш трудівник.

Я — єдиноподатник!

Єдиний податок (ЄП). Єдиноподатники 1 і 2 групи звільняються п. 295.5 ПКУ від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, якщо виконані такі умови:

по-перше, вони не використовують найману працю (за трудовими договорами). З єдиноподатниками 1 групи питань не виникає. У них просто не може бути найманих працівників. Що стосується єдиноподатників 2 групи, то, на наш погляд, щоб скористатися відпускною пільгою, достатньо, щоб підприємець не використовував найману працю з місяця, що передує місяцю виходу у відпустку;

по-друге, тривалість відпустки складає 1 календарний місяць. Якщо тривалість відпустки менше місяця, то підстави для звільнення від сплати ЄП протягом одного календарного місяця відсутні (див. роз’яснення в підкатегорії 107.12 БЗ);

по-третє, це перший похід у відпустку в поточному календарному році (раніше єдиноподатник не використав таку можливість). Річ у тому, що відпускна пільга з ЄП надається 1 раз на рік.

Про свій намір піти у відпустку підприємець зобов’язаний повідомити податковий орган за місцем обліку, подавши заяву про її планований період у довільній формі.

Наведемо примірний текст такої заяви. «Прошу звільнити мене від сплати єдиного податку за (найменування місяця) 2018 року на підставі п. 295.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI як платника єдиного податку (номер групи) групи без найманих працівників, оскільки в період з 1 по (30(31) найменування місяця) 2018 року я перебуватиму у відпустці».

«Відпускну» заяву радимо подати не пізніше за місяць, що передує місяцю виходу у відпустку, щоб уникнути непорозумінь з нарахованими авансовими внесками.

А як же єдиноподатники 3 групи?

Вони самі легко можуть організувати собі відпустку, не повідомляючи про це податківців. Адже «третьогрупники» сплачують ЄП не за фіксованими ставками, а у відсотках до доходу (див. п. 293.1 ПКУ).

Виходить, що за ними діє правило: є дохід — є ЄП, немає доходу — немає ЄП.

А що коли підприємець подав заяву про період щорічної відпустки, але напередодні відпустки захворів? У такому разі фіскали дозволяють відкликати заяву про період щорічної відпустки до її настання (див. роз’яснення в категорії 107.12 БЗ).

ЄСВ. Тут усе одноманітно: платникові ЄСВ «за себе» уникнути сплати внеску за період відпустки не вийде.

Відпочивай — не відпочивай, а ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску за кожен місяць сплати.

Я — загальносистемник!

ПДФО/ВЗ. «Відпускні» пільги з ПДФО і ВЗ для загальносистемників не передбачені ПКУ. Та вони їм і не потрібні. Ці товариші легко можуть організувати собі хоч піврічні канікули. Відсутність госпдіяльності в якомусь із місяців звітного року відобразиться на сумі чистого річного доходу і, відповідно, зобов’язань з ПДФО і ВЗ.

ЄСВ. На жаль, але нічим тут ми вас порадувати не можемо. Якщо ви не звільнені від сплати ЄСВ (див. ч. 4 ст. 4 Закону № 2464), внесок потрібно буде сплатити, у тому числі, й за місяць нероботи у відпустці.