25.06.2018

Муніципальна няня: «варто чи ні?»*

Чули? Уряд обіцяє** майбутнім матусям чергові подарунки за рахунок бюджету — безкоштовний набір для новонароджених та доплату на найману няню для дитини. Давайте підійдемо до цих перспектив по-бухгалтерськи розсудливо.

* Назва пісні О. Пономарьова.

** Йдеться про постанову КМУ від 30.05.2018 р. № 427 (скор. — постанова № 427).

Розпочнемо з головного: ці нові «солодкі плюшки» жодним чином не вплинуть ані на розмір (41280 грн.) допомоги при народженні дитини, що виплачується на підставі Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.92 р. № 2811-ХII, ані на ваше право отримати її.

А тепер про формальності.

Отже, матусям обіцяють:

1) з 1 вересня 2018 року видавати в пологовому будинку один набір «пакет малюка», який, за словами чиновників, міститиме пелюшки, підгузки, олійку, присипки, іграшки, спеціальний матрац, два види ковдрочок та рекомендації для молодої мами — усього на суму 5000 грн. Цей набір ви отримаєте «безкоштовно, тобто даром» ☺ Зверніть увагу: вартість такого набору не оподатковується ПДФО, а отже і ВЗ, на підставі п.п. 165.1.1 ПКУ;

2) з 1 січня 2019 року відшкодовувати вартість послуги з догляду за дитиною до 3 років «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років, встановленого на 1 січня відповідного року.*** На 31.12.2018 р. це 1626 грн., отже з наступного року, мабуть, буде трохи більше.

*** Імовірно, в розрахунку за місяць, хоча в постанові № 427 прямо про це не сказано.

Відверто кажучи, про всі подробиці можна буде дізнатися з відповідного порядку, який ще належить розробити в тримісячний строк. Проте, іміджева балаканина чиновників та прогнози фахівців Мінсоцполітики дозволяють уявити ситуацію з цією виплатою вже сьогодні…

Для того щоб у майбутньому претендувати на відшкодування частини витрат на няню, батьки повинні будуть укласти з нею трудовий договір.

А тепер погляньте на арифметику ситуації. Сьогодні «нелегальні» ☺ няні просять за годину 30 — 100 грн. на руки. Якщо платити няні «по-білому», причому виходити із середнього розміру її гонорару «на руки», то на сплату хоча б накрученого зверху ЄСВ (так-так, адже згідно з абзацом четвертим п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI ви зобов’язані будете його сплачувати як роботодавець) понад зазначену суму вийде додатково близько двох тисяч гривень. Із родинного бюджету. Причому, сплачувати ЄСВ ви будете протягом року, а відшкодування доведеться чекати лише після його закінчення. ☹

Не будемо «навчати вас поганого» — у сенсі мінімізацій, але навіть найневибагливішій няні вам доведеться призначити платню «грязними» у розмірі не нижче мінзарплати (на сьогодні — 3723 грн.) плюс сплатити ЄСВ «зверху» (наразі мінімальний страховий внесок — 819,06 грн.)… Але навіть за таких розкладів із бюджету вам компенсують лише третину ваших витрат.

Додатково до арифметики. Як на роботодавця на вас ляжуть усі обов’язки, що покладаються законодавством: дотримання КЗпП, соціальні гарантії (відпускні, лікарняні за перші дні хвороби), звітність та регулярні платежі з ЄСВ (із загрозою штрафів за прострочення!)…

А ще — оскільки виплата планується з бюджетів (причому різних) — можливо, будуть особливі звіти, контроль КРУ і Казначейства… ☹ Ну й, напевно, доведеться наймати ще й бухгалтера — у комплект до няні…

Резюме. Рідні бабуся і дідусь напохваті — це найкращий вихід! ☺