11.10.2018

Помилкова ПН. Пристрасті не вщухають

Лист ДФСУ від 10.07.2018 р. № 3048/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

висновки документа

Помилкова ПН і РК до неї не підлягають відображенню в декларації з ПДВ, а при реєстрації впливають на значення показника ∑Перевищ.

Оскільки ПКУ не передбачено вилучення з ЄРПН зареєстрованих ПН (у тому числі тих, які були складені помилково) або їх неврахування при обчисленні регліміту, врегулювання цього питання можливе шляхом внесення змін до нормативно-правових актів.

Вкотре податківці повідомляють про те, що помилкові ПН (складені без факту здійснення операції) і РК, що виправляє їх, не повинні відображатися в декларації з ПДВ. Ми з ними повністю згодні.

Проте платникам податків не дає спокою невдалий алгоритм розрахунку показника ∑Перевищ, який зменшує регліміт. Система налаштована таким чином, що якщо дата виписки помилкової ПН і РК, що виправляє її, припадають на різні періоди, то після подання декларації за період складання РК неминуче вискочить ∑Перевищ.

Позбутися від нього дуже складно. Чи не єдиний варіант — усе-таки включити і ПН, і РК до декларації, наприклад, шляхом подання УР. Так, це неправильно і суперечить ПКУ, але якщо перед платником податків стоїть завдання позбутися від злощасного ∑Перевищ, то іншого шляху немає. Саме тому багато хто заплющував очі на ПКУ і подавав УР до декларації за період складання ПН, а РК, зазвичай, включав до зменшення ПЗ за поточною декларацією.

Зрозуміло, що це пов’язано з багатьма труднощами (перерахування «недоплати», самоштрафу, можливо, пені), але головне, що в результаті таких маніпуляцій регліміт, здебільшого, відновлювався до потрібного значення. Власне, нестикування цієї процедури з ПКУ не хвилювало і місцевих податківців, які часто самі радили так чинити, щоб позбутися від незаконного зменшення регліміту (та й ДФСУ, роз’яснюючи появу показника «Оverride» (по суті, той же ∑Перевищ) рекомендувала шукати помилки в деклараціях і виправляти їх; БЗ 101.17).

Роз’яснення, що коментується, насторожує тим, що на думку фіскалів єдино можливим шляхом виправлення показника ∑Перевищ є внесення змін до нормативно-правових актів. Сподіваємося, податківці не збираються викошувати задекларовані помилкові ПН і РК. Адже це може обернутися не лише відновленням ∑Перевищ, а й застосуванням штрафу за заниження ПЗ у періоді складання РК. Якщо наші побоювання немарні, то платники податків можуть опинитися в патовій ситуації: ні подати УР, ні відновити регліміт, та ще й за старі УР може влетіти.

Що можна порадити? По-перше, не зволікайте з виправленням помилки. Якщо ви складете виправляючий РК тим же періодом, що й помилкову ПН (і ваш контрагент укладеться з реєстрацією у відведені строки (ідеться про старі строки, під нові система не налаштована)), то ∑Перевищ не з’явиться. А ось якщо строк реєстрації буде порушений, то вискочить ∑Перевищ.

По-друге, можливо, дійсно поспішати немає сенсу (адже на складання РК до ПН є 1095 днів). На сьогодні існує проект змін до Порядку № 1307, який передбачає складання спеціального РК для виправлення помилкових ПН. Швидше за все, автори цього проекту врахували недоробку системи, а отже, після набрання ним чинності можна буде подати РК за оновленою формою до помилкової ПН без жодних ∑Перевищ.