09.12.2019

Здаєте готівку до банку? Заповнюйте ВКО правильно!

Обов’язки касира на підприємстві виконує головний бухгалтер. Як правильно у такому разі оформляти видатковий касовий ордер (ВКО) на здавання готівки до банку? Кого вказувати в реквізиті «Видати» ВКО і хто має розписатися в отриманні коштів у полі «Підпис одержувача»? Чи має у такому разі бухгалтер-касир право розписуватися в РКО двічі: і за касира, що видав готівкову виручку, і за одержувача коштів?

Спершу скажемо, що в принципі нічого крамольного в тому, щоб головний бухгалтер підприємства виконував також обов’язки касира, немає. Наприклад, п. 45 Положення № 148* говорить прямо: за відсутності в штатному розписі підприємства посади «касир» керівник наказом може покласти такі обов’язки на бухгалтера або іншого працівника (зрозуміло, з укладенням договору про повну матеріальну відповідальність).

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

У такому разі, коли головний бухгалтер і касир — одна й та ж сама особа, саме цей працівник повинен ставити свій підпис у відповідних реквізитах касових документів. До речі, податківці у схожій ситуації — директор-одинак ставить свій підпис на касових документах двічі — за себе як керівника і за касира — не бачать нічого поганого (109.15 БЗ). Тому і ваш варіант — коли головбух підписується за себе і за касира — їх теж не здивує.

А тепер давайте подивимося, як оформити ВКО конкретно з вашого запитання — на здавання готівки до банку?

Пункт 29 Положення № 148 вимагає видачу готівки з каси для здавання її до банку оформляти ВКО з відображенням такої касової операції в касовій книзі. Але заповнення ВКО в цьому випадку має свої особливості, які описані в п. 32 Положення № 148.

Так, у ВКО, які оформляють на загальну суму проведених касових операцій (зокрема на здавання готівки до банку), реквізити «Одержав», «Дата», «Сума», «Підпис одержувача», а також дані документа, який засвідчує особу одержувача (поле «За________») не заповнюють.

Ось і виходить, що у ВКО на здавання готівки до банку бухгалтер-касир розписується як завжди: за головбуха (у полі «Головний бухгалтер») і за касира (у полі «Видав касир»). За одержувача готівки в полі «Підпис одержувача» касирові розписуватися не треба (!), щоб не порушувати вимоги Положення № 148.

А ось у полі «Видати» доведеться все ж зазначити П. І. Б. бухгалтера-касира, який здає готівкову виручку з каси підприємства до банку

Принаймні цього вимагають фахівці НБУ в листі від 12.06.2018 р. № 50-0007/32326. Крім того, схожі вимоги до оформлення ВКО на загальну суму готівкових коштів, виданих за видатковими відомостями, можна знайти в листі НБУ від 07.03.2018 р. № 50-0007/13560, а також у консультації податківців в 109.15 БЗ.

Якщо пам’ятаєте, раніше в цій графі вказували найменування банку, в який здається виручка. Що загалом було логічно: адже одержувачем грошових коштів зрештою є саме банк, а не касир, що виступає посередником між банком і підприємством. Крім того, ще одна дивність такого порядку заповнення ВКО в тому, що касир (через зазначення в полі «Видати») виступає в ролі одержувача коштів, але свій підпис в їх отриманні не ставить. Але як би там не було, такі на сьогодні рекомендації щодо заповнення ВКО з боку контролерів, і нехтувати ними ми б не рекомендували.

У рядку «Підстава» зазначають підставу для видачі готівкових коштів з каси підприємства (наприклад, у нашому випадку «торговельна виручка на поточний рахунок» тощо).