14.03.2019

Валюта-мандрівниця, або Ввезення/вивезення валюти по-новому

Які правила ввезення/вивезення інвалюти в Україну/за її межі? Яку суму готівки можна ввозити/вивозити без декларування, а яку доведеться задекларувати?

Актуальні на сьогодні правила ввезення/вивезення інвалюти в Україну/за її межі сформульовано в ст. 8 Закону про валюту. Тут передбачено, що в разі транскордонного переміщення валютних цінностей фізособою в сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10000 євро, вони підлягають обов’язковому письмовому декларуванню (ч. 1 ст. 8 Закону про валюту). А ось порядок ввезення/вивезення готівкової валюти юрособами затверджує НБУ (ч. 3 ст. 8 Закону про валюту).

НБУ не змусив на себе довго чекати і розробив окреме Положення № 3, яке діє з 07.02.2019 р. Воно конкретизує правила переміщення фізичними і юридичними особами готівкової валюти через кордон України, встановлені Законом. Давайте познайомимося з вимогами цього документа.

Фізичні особи. Фізособи-резиденти ввозять до України/вивозять за межі України готівкову валюту/банківські метали в сумі/вартістю, яка в еквіваленті:

не перевищує 10000 євробез письмового декларування митному органу (п. 5 Положення № 3);

дорівнює або перевищує 10000 євро — за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі (п. 6 Положення № 3).

При цьому суму готівкової валюти, що вивозиться/вартість банківських металів перераховують у євро за (п. 3 Положення № 3):

— встановленим НБУ офіційним курсом гривні до євро або

— крос-курсом, визначеним за офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют/банківських металів, установленим НБУ на день перетину кордону України або на день пересилки іноземної валюти/банківських металів.

Крім того, у разі вивезення/пересилки за межі України валютних цінностей у загальній сумі, яка на день вивезення/пересилки перевищує еквівалент 10000 євро, будьте готові пред’явити митникам документи, що підтверджують (п. 18 Положення № 5):

(1) зняття фізособою готівки з власних рахунків у банку і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції із цією готівкою (у разі здійснення такої операції);

(2) придбання фізособою банківських металів.

Зверніть увагу!

Підтвердні документи потрібні виключно на ту суму, яка перевищує в еквіваленті 10000 євро

А ось якщо переміщувана сума не перевищує еквівалент 10000 євро, жодних документів на неї не потрібно.

Строк дії документів, що підтверджують зняття готівки з власних рахунків, — 90 календарних днів з дня зняття суми, на яку вони видані.

Юридичні особи. Юрособи ввозять/вивозять готівкову інвалюту та банківські метали через повноважного представника без обмеження суми на умовах письмового декларування відповідному митному органу в повному обсязі (пп. 7, 8 Положення № 3). Умова — таке ввезення/вивезення має бути обумовлене господарською діяльністю.

При цьому повноважний представник декларує готівку, яку ввозить/вивозить за дорученням юридичної особи, і власні кошти окремо з використанням двох примірників митної декларації (п. 11 Положення № 3).

Підставою для ввезення/вивезення юрособою банківських металів є договір з контрагентом або документ, що замінює його.